İzmit’te en çok oyu 2019’da alacağız

2

 Teşkilat çalışmaları nasıl gidiyor?
6 ayda 610 program yapmışız. Programlar bitmiyor. Bir günde en az 4-5 program yapıyoruz. Bir mahalle temsilcimiz umreden gelmişti, onu ziyaret ettik. Bir temsilcimizin babası vefat etmişti, onu ziyaret ettik. Kadın kollarımızın düzenlediği “41 Gönüle Dokunmak” programı çerçevesinde 41 teyzemizi ziyaret ettik. Onların ellerini öptük, kokladık, onlar bizi kokladı. Bize dua ettiler. Ben yaşlı teyzeleri çok seviyorum. Onlarla muhabbet etmek bana büyük keyif veriyor.

ONLAR DENİZ YILDIZLARIMIZ
O programda Eseler köyünden 85 yaşında bir teyze geldi yanıma. Büyük bir mahcubiyetle bana çatısında farelerin gezdiğini, çatısının aktığını söyledi. Ben de hemen belediyeye haber verdim. Belediyelerimiz bu işler konusunda hassas. Bugün yarın oraya gidecekler. Bunlar bizim sahile vuran yakamoz sonrası deniz yıldızları. Sahile yakamoz vurduktan sonra milyonlarca deniz yıldızı sahile vuruyor. Adamın birisi deniz yıldızlarını denize atıyor. Yanına başka bir adam geliyor. “Kardeşim milyonlarca deniz yıldızı var. Atmakla ne değişir?” diyor. O sırada adam eline yaşayan bir deniz yıldızı alıyor ve yine denize atıyor. “Onun için her şey değişti” diyor. O yüzden biz de elimizden geldiği kadarıyla, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Amacımız sadece siyaset yapmak değil. Biz insanlara ne kadar faydalı olabiliriz, amel-i salihimize ne artı katabiliriz diye düşünüyoruz. Böyle düşününce Allah da bereketlendiriyor. Ama hasta ziyaretleri, yaşlılarımızla beraber olmak yaptıklarımızın bir kısmı sadece.

YOKSULUN YANINDA OLACAĞIZ
Bizim 2002’de ilk söylediğimiz söz ‘Yoksulun, yetimin, garibin, fakirin yanında olacağız’ idi. Cumhurbaşkanımızın bize emri buydu. Biz de bu eksen etrafında ve severek yapıyoruz. Çünkü bu işler zorlama ile olmuyor. Yani inandırıcı olmaz. Bir tane yaparsın, iki tane yaparsın, devamı gelmez. Şimdi beni taksiciler çağırdı, onlara gidiyorum. Gel, diye arıyorlar, mesaj atıyorlar. Birisine gidince de hepsine gitmem lazım.

 CHP’DEN AK PARTİ’YE GEÇTİ
Seçimlere kadar gitmediğiniz yer kalmaz herhalde?
İzmit’in merkezde 52 mahallesi var. Geçenlerde Yahya Kaptan’a gittik. Orası gittiğimiz 50. mahalleydi. O akşam Yahya Kaptan, Cuma namazına Eseler Köyü, akşamında Kuruçeşme Doğan Mahallesi koordinasyon toplantısı, ondan sonra Kozluk Mahallesinde bulunan 100 kişi ile beraber olduk. Çekimser arkadaşlarımızla vakit geçirdik. Tabi bunlar bizim yaptığımız faaliyetler. Gençlik kollarımız, sağ olsun çalışıyor. Aynı şekilde kadın kollarımız da özveri ile çalışıyor. Mesela geçen hafta CHP’nin üniversite komisyonundan bir kardeşimiz CHP’den AK Parti’ye geçti. Ona rozet taktık. Gençler çalışıyor, kadınlar çalışıyor, ana kademe çalışıyor. Durmadan çalışıyoruz.

CEVAP VEREMİYOR
Bildiğim kadarıyla CHP’den ilk rozet dışındaki hiçbir rozete itiraz gelmedi.
Zaten sevgili başkan da onlara cevap veremiyor, bana ‘Dersine çalış’ diyor. Ben neyin dersine çalışacağım, onu da bilmiyorum. Bana bir ders mi verdi, ben dersime çalışacağım. Veya bir ders verme hakkına mı sahip? Önce kendisi sahaya çıkacak, saha ona sahip çıkacak.

Küçükkaya’nın “İzmit’i alacağız” ifadesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cengiz Bey de “13- 0 alacağız” diye bir açıklama yapmış. Polemik işi bizim işimiz değil. Yerel siyaset yapıyoruz. Yerel siyaset yapan insanların topluma faydası olması lazım.

YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZ
2019’da İzmit’te daha fazla oy alacağız
İzmit’i alma noktasına gelecek olursak; bunlar hep İzmit’i alıyorlar zaten. 2004’den beri alıyorlar. Yenilen pehlivan güreşe doymuyor. Doymaz, normaldir.
Aynı zamanda Küçükkaya, 2019 seçimlerinin eğlenceli geçeceğini söylemiş. Gerçekten eğlenceli geçecek. 2004’deki seçim de eğlenceliydi, 2009’daki de eğlenceli geçmişti. 2014 seçimi de eğlenceli geçmişti. 2019 seçimleri de eğlenceli geçecek. Ama seçimde alınan sonuçlar AK Parti için eğlenceli geçecek. Onlar için bilemeyiz. Biz 2019 seçimlerinde önceki seçimlere göre İzmit’te daha fazla oy alacağız. Biz bunun için azmettik. Gece gündüz çalışıyoruz. Çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmadan çalışıyoruz. Biz vatandaşlarımızda bu sıcaklığı görüyoruz.

HER GÜN MUTLAKA
Vatandaş diyor ki, seçim mi var? Biz de, seçim falan yok, bakın biz geldik. Hep seçim zamanı geliyoruz diye şikâyet ediyordunuz. Bakın şimdi size geldik. Burada hasbihal ediyoruz. Sizinle beraber oluyoruz, diyoruz. Biz mahalleleri 6 ayda bitirmişiz. Yakında ikinci turlara başlayacağız. Göreve geldiğimden beri yaklaşık 10’a yakın nişan yüzüğü taktım. 50’ye yakında nikah şahitliği yaptım. Her gün mutlaka vefat edenlerin yakınlarını tek tek arıyorum. Baş sağlığı diliyorum. Geçenlerde Gültepe Cemevi’nden kalkan bir cenaze vardı. Aradım, şaşırdılar, ‘Bir isteğiniz var mı?’ diye sordum. ‘Sizin aramanız bile yeter’ dediler. Biz sahada kimseyi görmüyoruz. Sahada görmediğimiz kişiler seçimde İzmit’i nasıl kazanacak? Seçim sahada kazanılır, mahallelerde ve halka dokunarak kazanılır.

GENEL MERKEZ BİLİR
Küçükkaya’nın “Gerekirse Saadet Partisi ile gerekirse hayır bloğu ile ittifak yaparız, onlarla beraber çalışacağız” sözleri sizde bir endişe yarattı mı?
Bu işler genel merkez eksenli siyasettir. Bizim genel merkezimiz Cumhurbaşkanlığı nezdinde Cumhur ittifakı denilen bir ittifak yapılacak. Biz zaten bu konularda konuşurken genel merkezimizin tavırlarına bakarız. Bizim teşkilat anlayışımızda ve inancımızda politikalar genel merkez eksenli oluşturulur. Yani bunlarla ilgili ben hiçbir zaman siyaset yapmadım. Çünkü bu işler kullanıldığı zaman karşı tarafı bağlar. Karşı tarafı bağlayıcı olduğu zaman da o partiye haksızlık etmiş oluruz. O yüzden MHP ve BBP ile partimizin bir çalışması var. Ama yerel seçimler için değil. Yerel seçimler noktasında bir gönül birlikteliği olabilir. Biz partili olarak kişilerin gönüllerine ipotek koyamayız. Ama gönüllerine daha çok girebiliriz.

SİSTEMİ DOĞRU ANLATAMADIK
Hayır bloğu zamanında ben belediye meclisi üyesiydim. Açıkça söylüyorum, bende de hata var. Cumhurbaşkanlığı ve teşkilat başkanlık sistemini doğru anlatamadık. Anlatamadığımız için bence vatandaş bize oy vermedi. O noktada İzmit’te bir eksiklik yaşandı. Yoksa ben kesinlikle inanmıyorum, biz gerçekten teşkilatlar, STK’lar olarak doğru anlatsaydık böyle bir sonuç olamazdı. Partilerin genel merkezlerini bağlayan konularda ben fevri bir çıkış yapamam. Onlar bizim genel merkezimizin tavrıdır.
Ama yerel seçimlerde partilerden ziyade kişilerin daha ön planda olması önemli bir detay. Sokaklarda denk geldiğimiz CHP’li arkadaşlar bizi severler. Bizimle ilgili güzel kelimeler kullanıyorlar. Yoksa bu işler emrivaki ile olmaz. Biz hep şunu söylemeye çalışıyoruz. İlk önce vatandaşın gönlüne gireceksiniz.
 

ALİKAHYA’YA PATA KÜTE KURDULAR
İlçe başkanları masası devam edecek mi? Sanırım Saadet de gelmedi son toplantıya.
Tabi tabi. Devam edecek. MHP, Demokrat Parti, BBP ve DSP ilçe başkanlarımızla belirli zamanlarda bir araya gelip kentin gündemini hep birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz.

Çöp fabrikasının yeri ile ilgili tartışmalar hakkında ne diyorsunuz?
O zaman iyi olan yeri söylesinler. İkincisi dün çöp fabrikasını Alikahya bölgesine kurarken siz burasının yerinin doğru olduğu ile ilgili, meslek odaları ile ne çalışma yaptınız? Gittiniz pata küte kurdunuz. Hiç kimseye sormadınız. Sanırım CHP Alikahya’da kalmasını istiyor.
Buraya yapalım yok, oraya yapalım yok, şuraya yapalım yok. Sadece “Biz istemezük” diyorlar. Üçüncü köprü olmamalı, Marmaray da olmamalı. Bu CHP mantığı ile örtüşüyor.
Alikahya’da, Yuvam Akarca’daki halk normalde İZAYDAŞ’ın orada olmasına bile çok tepkilidir. CHP şayet yeni tesisi İZAYDAŞ’ın yanına kuralım diyorsa, oradaki CHP’lilerin bunun hesabını sorması lazım. Bize hesap soranların, aynı konuda partilerine hesap sormaması da çok ilginç.

ADAYLAR KASIM GİBİ
Zaten orada yapılan fabrika koku salmayacak, modern bir fabrika olacak. Kişi başı günde 1 kilo çöp üretiyoruz. Bu çöplere yer nasıl bulacağız? Şimdiden geleceğini düşünen bir belediye başkanı çalışmalara başlamadığı takdirde, ileri ki yıllarda çöpleri kapının önüne mi gömeceğiz?

Yerel seçimlerle ilgili aday belirleme süreci yıl sonunu bulur mu?
Bildiğim kadarı ile geçen sene Kasım ayında aday belirlenmişti. Bu sene de yine Kasım gibi belirlenebilir. Geçenlerde teşkilat başkanımız Mustafa Ataş’ı ziyaret ettik. Mustafa Bey bayram sonunda genel kongrenin yapılacağını söyledi. Ramazan Bayramı sonrasında da muhtemelen hızlı bir şekilde seçim çalışmalarına girilecek.

NE CEVAP VERECEKLER?
İyi Parti İl başkanı Serdar Kaman, MHP ile AK Parti ittifakında MHP’nin artık AK Parti’nin kolu olduğunu ve hür iradesinin olmadığını söyledi. Bu açıklama ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Ben İyi Parti ile alakalı çok fazla yorum yapmıyorum. Parti teşkilatlarıyla konuşmuyoruz. Bizim MHP ile olan birlikteliğimizi sorgulayanlar, yarın HDP ile birlikte olunca nasıl bir cevap verecekler? Ben asıl onun cevabını bekliyorum. Bizim MHP ile olan birlikteliğimize laf atanlar, onu kötü gösterenler veya yanlış şey yapılıyormuş havasına sokanlar, yarın kendileri HDP ile birleşince, nasıl bir cevap verecekler? Hele hele şu an HDP’nin teröre destek verdiği bu kadar belliyken.

 EN ÖNEMLİ SORUN TRAFİK
Hasan Ayaz’a göre İzmit’in en önemli sorunu nedir?
Şu an bunu 100 kişiye sorsak 95’i trafik der. Trafik sorununa tramvay güzel bir çare oldu. Tramvay’ın ikinci, üçüncü etapları da mutlaka olacak. Kanalboyundan şehir hastanesine, otogardan yeni stada kadar uzanacak. Şu anda Devlet Su İşleri, kanal boyunun Turan Güneş Caddesinden sonraki kısmında istimlak çalışmaları yapıyor. Orada ıslah çalışmaları yapılacak ve sonrasında tramvay şehir hastanesine kadar uzatılacak. O tramvay hattını biz bu bölgeye de ulaştırdığımız zaman, inşallah bu trafikte aşamalar kazanacağız.

İZMİT’İ DEMİR AĞLARLA ÖRECEĞİZ
İzmit’in en önemli problemi trafik. Ama tramvay önemli. 2019’a kadar İzmit’i demir ağlarla öreceğiz. Tramvayı Kuruçeşme’ye getirdiğimiz zaman İzmit’in iki yakasında da tramvay tam işler hale gelecek.
İkinci sorunumuz otopark. Artık neredeyse her evde iki araba var. Hem araç yoğunluğu hem otopark sorunu var. Otopark sorununu aşamıyoruz. Büyükşehir Belediyesi tüm otoparkları ücretsiz yaptı. Ama ben şimdi gelirken Bağdat Caddesine duba koymamıza rağmen sağa sola araba park etmişler. Vatandaşta otopark kültürü oluşmadığı müddetçe zor. Belediye mesela araçları çekin diyor. Çekelim ama vatandaşın gözünde bu iş kolay değil. Bazen sevdiğimiz arkadaşlarımız arıyor, “Hasan 500 aracın içinden bizim aracı çekmişler” diye sitem ediyor. Araç çekmek, siyaset yapan biri için kolay bir şey değil. Vatandaşın ücretsiz otopark olduğu noktaları kullanması lazım. Mesela Büyükşehir’in arkasındaki otopark 7/24 kamera destekli ama hala bomboş. Vatandaş bu şekilde davranmaya devam ettiği sürece, trafik sorunu devam eder. Zaten İzmit’te uzun zamandan beri bir planlama yapılmadı. Dağ ile deniz arasına sıkışmış bir kent. Önceden önüne gelene ne imar bakıldı, ne ruhsat bakıldı. Bu durumdan dolayı gecekondu mahalleleri oluştu.

TAM TEŞEKKÜLLÜ KÖPRÜ
Tramvay Kuruçeşme’ye nasıl bağlanacak?
Havadan. Biliyorsunuz. Oradaki otoyol gişelerinde bir düzenleme yapılacak. Oraya yeni ve tam teşekküllü bir köprü yapılacak. Basit bir köprü olmayacak. Tramvay ile birleştireceğiz. Büyük bir proje. Onun için Karayollarına yaptırılmak isteniyor. Şu an bir noktaya gelindi diye biliyorum. Bizim Kuruçeşme’yi tramvay hattına bağlamamız çok önemli.
Salim Dervişoğlu Caddesi ile Real’in bulunduğu yan yol arasından D-100 ve tren yolu geçiyor. O iki arayı da birleştirmemiz gerekiyor. Çünkü Salim Dervişoğlu çift gidiş, çift dönüş olacak. Trafik yoğunluğunun büyük bir kısmını Salim Dervişoğlu’na atmamız gerekiyor. Öbür taraftan İzmit’in iki yakasını da bir araya getirmemiz gerekecek. Yıllardan beri Körfez ile Sanayi Mahallesi İzmit değilmiş gibi. Onun için arabanın geçeceği köprülü bir üst geçit yapılması gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışma var. O yapı yapılınca, trafik sorunu ile ilgili büyük bir adım daha atılmış olacak.

TÖKEZLETMEYE ÇALIŞIYORLAR
Mecliste MİA’daki imar tadilatları ile ilgili düzenlemenin tekrar gündeme gelmemesi ihtimali var mı?
MİA artık büyük hakemde. Büyükşehir Belediyemiz dosyayı Cumhurbaşkanımıza gönderdi. Dolayısıyla top orada. MİA olmayacak diye bir kanaat getirmiyor. MİA’nın geleceği ile alakalı, yapısı ile alakalı çalışma devam edecektir. Ama son noktayı da Cumhurbaşkanımız koyacaktır. Koskoca MİA projesini ufak bir ayrıntıya takıp, zihniyet olarak tökezletmeye çalışıyorlar. Teknik konularda fazla bilgi sahibi değiller. Büyükşehir’de CHP’nin imar konularına bakan meclis üyeleri zaten İzmitli değiller. Karamürselli, Körfezli, Darıcalı arkadaşlar.

MİTAMONİ İLE AÇIKLANABİLİR Mİ?
Genelde CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, ÇED’i yaptırmamak istedi. Sizin bu konuda pozisyonunuz ne olacak?
Biz dünyanın en iyi şeylerini de yapsak onlar muhalefetlikten vazgeçmeyeceklerini grup başkan vekilleri Engin Altay söyledi zaten. Dünyanın en iyi hizmetlerini yapsak onlar yine muhalefet edecekler. Şimdi seçim dönemi yaklaşıyor. Seçim döneminde biz bu olayı nasıl ajite edebiliriz diye davranıyorlar. Bu çöp fabrikası olayı iki senedir gündemde. İki senedir böyle demiyorlardı? Bugün seçim sürecinde neden böyle diyorlar? Bilemiyorum. Bu da mitamoni (yalan söyleme hastalığı) ile mi açıklanabilir? Dün böyle, bugün böyle. Biz bu mantığı anlayamıyoruz. ÇED toplantılarını asalım, basalım. Vuralım, kırarım. Siyaset bu değil. Üçüncü köprüyü istemedin, Marmaray’ı istemedin, Osmangazi’yi istemedin. Hep istemiyoruz, istemiyoruz. Ülke büyüyor, gelişiyor. Ülkenin ufku açık, bunların ufku kapalı. Ama bizim partimiz karanlığa kapalı, aydınlığa açık. Biz AK Partiyiz. Işığımız yanıyor Allah’a şükür.

ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI GÖZLERİNİ KÖR ETMİŞ
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Büyükşehir Belediyesi’nin Mehteran grubu masa tenisi turnuvasında 4 senedir okudukları besteyi okudu.  Onlara bir soruşturma açıldı. Belki prosedür icabı yapıldı. Küçükkaya, oradaki arkadaşların kılına zarar verirseniz, gök kubbeyi başınıza yıkarız diyor. Büyükşehir Belediye başkanı gidip onlara oku dedi, onlar da zoraki okudular sanki. Onlar zoraki işler yapmazlar. Onlar kendileri istekleri ile okumuşlar. Ama niye bunu okudu diye soruşturma açılıyor, o da onların kılına zarar verirsen gök kubbeyi başına yıkarız diyor. Bu nasıl bir şey? Neresinden tutsam laçka. Tayip Erdoğan düşmanlığı gözlerini kör etmiş durumda. Ne vatan, ne millet, ne memleket, ne düstur, ne devlet hiçbir şey düşünemez hale gelmişler. Bu durum hiç iç açıcı değil.

 

2 YORUMLAR

  1. Yıllardır Ak Parti’ye oy veren biri olarak söylüyorum.Sizin bu çöp fabrikası tavriniz yüzünden size 10 tane eksik oy gidecek.Ben Ayazma mahallesinde oturuyorum. Siz daha 15 yıldır Malta mahallesi. Bulvarın devamını yalmadiniz. çöp fabrikası nedeniyle Ayazma Tepeköy Malta Kabaoğlu Bahçesine Turgut ve bölge köylerinde n size oy yok.Tarihi şok yaşayacaksınız. Bunları tarihe not düşmek için yazdım.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin