Z kuşağını anlayabiliyor muyuz?

0

1980 – 2000 yıllarında doğan Y kuşağının ortak özellikleri; küreselleşen bir dünyada internetle büyüyen, özgürlüğüne düşkün, otoriteye meydan okuyan, çalışmayı seven ama hayatını işe adamayan bir nesil olması.
Peki, iş hayatında ‘yöneten’ konumunda olmamasına rağmen önemli bir tüketici grubu olan Z kuşağının (2000 ve sonrası doğanlar) özellikleri nelerdir? Ne içer ne yer, ne konuşur? hayatımızın her alanında karşılaştığımız bu kuşağı tanımazsanız onlarla doğru iletişime geçemezsiniz.
Z kuşağı ile ilgili farklı tanımlamalar olmakla birlikte, 2000’den sonra dijital dünyaya doğan ‘çip’li kuşak olarak tanımlamak mümkün. Z kuşağının, Y kuşağından en büyük farkı, internetsiz bir dünyayı hiç tanımamış olması
Teknoloji ile son derece iç içe yaşayan Z kuşağı, Jetgiller ve Geleceğe Dönüş filmlerinin senaryoları bu kuşakla gerçekleşebilir.
Coğrafi sınırlamaları olmayan, batılı akranlarıyla daha entegre olan ve kompleksli olmayan bir gençlik olacaktır.
Çok fazla bireysel ve bağımsız olacakları için yalnız yaşam artacak. Bu da konut, beyaz eşya, otomotiv gibi pek çok pazarın büyümesine sebep olacak.
Pek çok işi bir arada yapan bir kuşak olacak.
Yani kahvaltıda telefonundan müzik dinleyip, hem gıda, hem eğlence tüketecek. İş yerinde rakip reklamları seyrederken bir yandan da spor yapacak.
Marka sadakatleri çok az ve tatminsiz olacaklar.
Kendilerine özel genç markaları tercih edecektir. İşte bu yerinde durmayan zıpkın gibi gençliği daha fazla anlamaya çalışalım.
Onların hayallerine destek olalım ki daha güzel bir dünyayı inşa edebilsinler.


Dental-Art’tan büyük terbiyesizlik

Geçen günlerde yakın bir arkadaşımın ricası üzerine kentimize yeni taşınan ve diş teknisyeni olarak uzun yıllardır görev yapan akrabasına iş bulma noktasında yardımcı olmak istedim.
Ve yukarıda aşı geçen diş hastanesinde görev yapan tanıdığım bir isme ricada bulundum.
Yapılan dönüş üzerine (zaten hastanenin de bir diş teknisyeni aradığını söylenmesi üzerine) iş arayan arkadaşın numarasını verdim.
Bahsi geçen arkadaşa; hastaneden dönüş yapılarak görüşme gerçekleştirilmiş ve perşembe günü saat 11’e teknik görüşme için davet edilerek oradan ayrılmış.
Buraya kadar her şey çok normal…..
Perşembe görüşme günü geldiğinde görüşmenin muhatabı telefonu açmamış….
Ve bir kaç saat sonra muhtemelen sekreteryadan birine geri dönüş yaptırarak şu anda teknisyen statüsünde bir alım yapmayacaklarını ihtiyaçlarının olmadıklarını söyleyerek telefon görüşmesini sonlandırmış.
Anormal olanda bu işte…
Kentin saygın bir diş Hastanesi olacaksın iş başvurusuna davet edeceksin ondan sonrada kafa yaparcasına cevap vererek olayı kapatacaksın.
İş, emek, alınteri bu kadar kafa yapılabilecek bir şey değil değerli hastane yönetimi.
İnsanları oyalamak size hiç bir ‘art’ı getirmez…
İyi haftalar…

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin