Çizik meselesi mühim değil

3

RÖPORTAJ: CANSU ALBAYRAK / EMRE GÜNDOĞDU
MİA projesiyle ilgili tam olarak ne diyorsunuz?
Biz sadece belirli yerleri konuşuyoruz. Mesela neden eğlence yerleri yok orada? Bunu da konuşmalıyız. Buz Restoranı geçince orada bir dere var. Islah edilebilir, kullanılabilir. Allah vergisi bir dere o…
MİA olsun mu, olmasın mı?
MİA kavramına evet. Kentin uzun vadeli olarak planlanması gerekir. Ancak bu projede önemli eksikler var. Belediye bu projeyi kentle birlikte yapmak istemiyor. Parsele özel uygulamalar getiriliyor. Alt yapı yetersizlikleri giderilmiyor. Trafik konusu göz ardı ediliyor. Dolayısıyla böyle bir MİA’nın ruhu ve vizyonu olmuyor.

SİRMEN’E DE RED OYU VERMİŞTİK
Real AVM tartışmalarıyla ilgili ne diyorsunuz peki?
Bizim malın sahibinin kim olduğu ile ilgili bir derdimiz yok. Ancak gayrimenkulün satışından sonra bu işlemin gerçekleşmesi kamu vicdanında bir yaradır. CHP’li bir şirketin yararına olsa da biz yine aynı tavrı alırdık. Zira geçtiğimiz dönemde Sefa Sirmen’in Köseköy’deki Titanic Oteli ile ilgili emsal artışı talebine de CHP olarak ret oyu verdik.
MIA projesine kavram olarak karşı değiliz. Ancak planlamanın iyi yapıldığını düşünmüyoruz. Bu sebeple biz projenin mevcut haline karşı çıkıyoruz. Biliyorsunuz Doğu Kışla’ya da kapalı pazar gelecek. Şu anda bile oradaki trafik nefes alamayacak şekilde akıyor. Proje bu haliyle uygulandığı takdirde, o bölgede ne altyapının ne de mevcut yolun ihtiyacı karşılama imkânı yok. İşin ilginç yanı MİA’nın 9 yıllık tarihinde o bölgenin hiç konuşulmamış olması.

PARA BABASININ BİRİ GELECEK…
Sanayi Sitesi’nin bitişiğinde 1500-2000 tane irili ufaklı arsa var. Bu arsaları da 2 dönümden aşağı düşürmeyecekler. Yeni şuyulandırma yapılınca da herkes hissedar olacak. Sizin orayı alma şansınız olmadığından müstakil bir arsanız varken, para babası biri izale-i şuyu davasıyla yerinizi alacak. Yani orada vatandaşın faydasına olan bir durum söz konusu değil.
Bu yüzden biz bu işi arsa bazında değil de ada bazında yapsak daha iyi olur. Kat sayısını bile ada bazında yükseltebilirsin ki bu hak TOKİ’ye yapılıyor. “Kent Konut Kocaelispor’a yardım yaptı” deniyor, herkes alkışlıyor. İyi güzel. Ancak özel bir inşaat şirketine de aynı hakları verirsen o firma Kocaelispor’a daha fazla yardımı yapardı. Devlet bir müteahhitmiş gibi davranıp haksız rekabet oluşturuyor. Cumhurbaşkanımız “dikine büyüme” ile ilgili sıkıntı olduğunu beyan ediyor.

ÜÇ DEFA TOPLADIM
CHP İlçe Örgütü’nde tanımadığımız, bilmediğimiz, keşfedilmeyi bekleyen cevherler var mı?
Ben ondan önce yönetimi nasıl yaptığımı da kısaca açıklamak istiyorum. Mesela mahalle temsilcilerimi son kongreye yakın üç defa topladım. Her seferinde de anket yaptım. Birinci soruda mevcut ilçe yönetiminde, yönetime girmek istediğini fark ettiğiniz arkadaşlar olup olmadığını sordum. İkinci soruda; il yönetiminde görmek istedikleri arkadaşları sordum. Son soruda ise dışarıdan kimleri istediklerini sordum. Mesela Ali Kuzu Bey ve Mehmet Nazım Gençtürk daha önceki yönetimimde olduğu halde “devam” kararı aldığımız arkadaşlar. Bu da mahalle temsilcilerinin gösterdiği tavır dolayısıyla gerçekleşti. Ben zaten onların performanslarının iyi olduğunu biliyordum. Ancak mahalle temsilcilerimiz de bunu onaylamış olması önemli.
Biz referandum sürecinde ciddi çalışmalar yaptık. Referandumda İzmit’te Hayır oyunun fazla çıkmasının tek müsebbibi CHP İzmit İlçe Örgütü değil elbette. Ancak lokomotiflerden bir tanesi diyebiliriz. Dolayısıyla çok başarılı yürüttüğümüzü düşünüyorum. Bu süreçte odalar, sendikalar, sivil toplum örgütleri gibi ciddi partnerlerimiz de oluştu. Saadet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden Hayır bloğuna yakın dostlarımız, partili-partisiz birçok insan da bu partnerlerin arasındaydı. Bu nedenle yönetimi şekillendirirken de bunların fikirlerini almaya karar verdim.

SUCA OMURCA REDDETTİ
Mesela eski Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca’yı emekli olduktan sonra ilçe yönetimine davet ettim. Ancak kendisi Derince Yenikent’te ikame ettiğinden dolayı İzmit teşkilatında görev almayı doğru bulmadı. Onun yerine bize Bahçeşehir Koleji Müdür Yardımcısı Osman İlhan Cebeci hocamızı tavsiye etti. Yine mesela Kadıköy mahallesinden Pınar Albeni arkadaşımız önerildi.
Bunun yanında Umur Bakkal mevzusu var. Parti tekniğini iyi bilen, sekreterya işlerini yapabilecek ve sosyal medyada görsel işleri halledebilecek bir arkadaşımız. Ancak oluşan tepkilerden dolayı Dilşat Hasret Haczeyni arkadaşımızı yanımıza aldık. O da aynı teknik özelliklere sahip. Aynı zamanda parti eğitmenliği yapan bir arkadaşımız.

ÇİZİK MESELESİ MÜHİM DEĞİL
Kocaeli İl Kongresi’nden sonra “52 çizik yedim. Bununla ilgili mesajı da aldım.” demiştiniz. Hangi mesajları aldı Mehmet Ümit Küçükkaya? Bize o mesajlardan bir iki tanesini söyleyebilir misiniz?
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki İzmit İlçe Başkanlığı zor bir makam. Siyasetin merkezindesiniz. Bu yüzden ister istemez bazen sizinle alakalı, bazen de alakasız pek çok konu size yazılıyor. Bu nedenle, kalbini kırdığımız arkadaşlarımızın gönlünü almaya, aklına yatmadığımız arkadaşlarımızın da aklına girmeye uğraşacağımızı ifade ettim.
Peki onlarla bir görüşmeniz oldu mu?
Siyasette sadece parti içi süreçlere takılı kalırsanız, genel siyaseti kaçırırsınız. Bu yüzden özel bir görüşme olmaz. Bu mesele zamanla halledilecek bir meseledir. Bizim eksik yanlarımız, farkında olmadan bize yapılan eleştiriler bunların hepsi gönül dostluğu ve muhabbet çerçevesinde çözülür. Sonuçta bu bir parti içi yarıştır. Bugün benimle olanlar, yarın karşımda olabilirler. O yüzden çok mühim meseleler değildir bunlar.

BEN GENİŞ YÜREKLİYİM
Peki sizce parti içi siyasette bu kadar çizik yenmesi, Mehmet Ümit Küçükkaya’nın 2019 hedeflerini sıkıntıyı sokmaz mı?
Mesela ben il delegasyonunda parti içinde karşıt cephelerde bulunduğumuz bütün parti büyüklerimizi yazdım. Muhtarlar Derneği bizi ziyarete geldi ki bu dönem en fazla muhtarları temsil ettiğimiz dönemdir. Yine Kadın Kolları ve Gençlik Kolları’nın tarihinde en fazla il delegesi çıkardığı dönemdir. Buna rağmen İzmit sandığında 30 tane beni çizecek arkadaşı bile yazabiliyorsam (ki hepsinin kim olduğunu bilmeme rağmen) bu bence 2019 için zorlaştırıcı değil aksine kolaylaştırıcı bir durumdur. Bu “Mehmet Ümit Küçükkaya kendisine muhalif olan ve kendisini sevmeyen herkesi yazabilecek kadar geniş yüreklidir” anlamına gelir.
Ya da zeki olduğunuzu gösterir?
Zaten zeki insanlar geniş yürekli olur. Tek başına “Ben geniş yürekliyim” demek ve herkese kapıyı açmak, eğer işin içinde zeka yoksa saflığı gösterir.
Bunlar çok teknik adımlar. Sizce bu noktada insanların gönlünü de almak gerekmez mi?
Gerekir elbette. Mesela bana zaman zaman en sert eleştirileri yönelten sizsiniz. Yine de buraya geldim. (Gülüşmeler) Demek ki ben diyalog kurma noktasında sıkıntılı bir insan değilim.

BEN TEKNİK DİREKTÖRÜM
Peki genel anlamda 2019’da milletvekili adayı olmak isteyen bir Mehmet Ümit Küçükkaya için bu kadar çizik bir dezavantaj değil midir?
Zaten ön seçim olursa ne ilde ne de ilçede üyelerin yüzde 100’ü bana oy vermeyecek ki! Birileri de benden hoşlanmayacak doğal olarak. Hayatta en kötü şeylerden biridir herkese yaranıyor olmak. Benim herkese yaranmak değil, herkese rağmen doğruları yapmak gibi bir amacım var. Ben İzmit İlçe Başkanı olarak kendimi İzmit ölçeğinde teknik direktör olarak görüyorum.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TAKILARAK SİYASET YAPMANIN…
Ben kendimi belediye başkan adayı olarak görmüyorum. Belediye başkanlığına takılarak siyaset yapmanın da yanlış olduğunu düşünüyorum. Meclisiyle, belediye başkanıyla, diğer “Hayır” cephesiyle birlikte bu süreci idare edecek teknik direktör benim. Şu anda bana verilen görev bu. Ben de bu görevi duyguları mümkün olduğunca geri planda tutarak, en adil şekilde yerine getirmekle mükellefim. Partimde ne kadar üye, akıl, imkân varsa kullanmak benim görevim. “Bu adam benle yarın sıkıntı yaşar”, “Bu bana oy vermez” mantığıyla herkesten uzak durup, sadece dar bir arkadaş grubu ile bu işi yapmaya çalışırsam başarısız olacağız. Biz 2019’da başarısız olursak bu kentin beklentilerini karşılayamayız. Birçok gencimizin sosyal demokrat bir belediye başkanı yönünde beklentileri var. Benim “Benim dediklerim olacak” diyerek bu şansı kaybetme lüksüm yok.

MİZAHI SEVERİM, KİN TUTMAM
En çok hangi yönde eleştiri alıyorsunuz?
Her insanın artı ve eksi yönleri var. Ben de gerginliği seven bir insan değilim. Bu yüzden genelde mizah ile süreçleri yönetmeye çalışıyorum. Bu nedenle bazı arkadaşlar kendilerini ciddiye almadığım kanısına kapılıyorlar. Ancak benim tarzı bu.
Yine mesela birçok insan benim hitabetimin güçlü olduğunu söylerken, bazıları da belki karşıt düşüncelerde olduğumuzdan dolayı çok konuştuğumu söylerler. Bu avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır bilemem. Neticede siyasetçinin çok konuşması gerekir. Konuştuğunu dinlettiği sürece sıkıntı olmaz. Ben dinlenme ile ilgili bir sıkıntı yaşadığım anda kestirir atarım.
Peki en güçlü tarafınızı sorsak?
Sıfır kin diyebilirim. Kolay iletişim kurar ve insanlarla kolay kucaklaşırım. Ulaşılması kolay bir adamımdır. Bu güçlü yanım zaman zaman suistimale de uğrar. Bizim toplumumuz sert tiplerden hoşlandığından dolayı “Başkan biraz daha sert olsa” gibi beklentilerin içine girenler oluyor.

YARIN;
Mehmet Ümit Küçükkaya, Selman Yıldırım hakkında neler düşünüyor?
Aralarında bir soğukluk var mı?
İzmit Belediye Başkan adayı nasıl olmalı?

3 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin