Üç büyük projemiz var

1

CHP İl Gençlik Kolları örgütünün kongresi 14 Ocak Pazar günü KYÖD binasında gerçekleştirildi.
Kongrede mevcut başkan Murat Erinç’in karşısına büyük bir konsensüsün adayı olarak çıkan Emre Andız, rakibine üç kat oy farkı atarak göreve seçildi.
CHP İl Gençlik Kollarının çok güçlü programlar yapması gerektiğini ifade eden Emre Andız, Haziran ayına kadar hayata geçirmek istediği üç büyük projesiyle ilgili bilgi verdi.
CHP gençliğinin yeni başkanı Emre Andız, CHP’nin yeni dönemini anlattı.

BU YOLLAR SANA ÇIKAR DEDİLER
Genel olarak il gençlik kolları kongresi senin için nasıl geçti?
Kongre psikolojik olarak benim için yorucu geçti. Ben aday olmayı düşünmüyordum. En başından beri böyle bir niyetim yoktu. Benim adaylığım Pazar günkü kongrenin öncesinde Perşembe gecesi belli oldu. O da Anıl Deniz Pişkin’in de feragat etmesinden dolayı oldu.

Peki senin adaylığın nasıl gelişti?
Gençlik kollarında ilçe kongreleri tamamlandıktan sonra arkadaşlar bana geldi. Bu yollar sana çıkar, senle beraber yürüyelim dediler. Ancak ben bunları pek önemsemedim. Dediğim gibi en başından beri böyle bir niyetim yoktu. Ancak 4 adaylı bir gençlik kolları kongresine doğru gidiyorduk. Caner Arduç, Yiğit Timur, Anıl Deniz Pişkin ve mevcut başkan Murat Erinç aday olacaktı. Yapıda dört adaylı bir kongre olacaktı. Sıkıntılı bir süreç yaşanacaktı. Bundan dolayı bir çok arkadaşım geldi. Bana bu işi senle toparlarız dedi. Parti 2019’a daha güçlü gitsin dedi. Bu işler çok dillendi. Caner ve Yiğit de böyle bir durum olursa feragat edip yanımda duracağını söylediler. Bir konsensüs oluştu ve biz aday olduk.

SONUCU TAHMİN EDİYORDUK
Kongrede açık bir fark oldu. Mevcut başkan Murat Erinç üçte birin kadar oy aldı. Bunu öngörüyor muydunuz?
Sonucun böyle olacağını tahmin ediyorduk. Ciddi ilçeler kayıtsız şartsız bana destek verdi. Herkes partiyi 2019’a düzgün götürmek istedi. Bu sebeple de hiç kimse masaya bir şart koşarak oturmadı. Normalde kongrelerde pazarlıklar yapılır. Farklı çekişmeler olur. Ancak biz de böyle bir şey olmadı. Bu fotoğraftan da biz zaten kongrenin rahat geçeceğini ve böyle bir fark olacağını öngördük.

Görevdeki il başkanının bu kadar düşük oy alması tuhaf bir durum değil mi? Görevdeki il başkanının bu kadar düşük oy olması CHP siyaseti açısından hoş bir durum değil gibi gözüküyor… Bunu nasıl açıklamak lazım?
Muhakkak çok iyi olmadı. Ancak bunun açıklamasını ben yapamam. Hoş olmaz. Bunun açıklamasını geçmişteki il başkanımız Murat Erinç’in yapması lazım. Kongrede neden biz çok oy aldık da Murat az oy aldı gibi bir yorum yapamam.

GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE…
İl gençlik kolları kongresi için KYÖD’ün salonu küçük değil mi? Orada 200 kadar sandalye yoktu bile…
Kesinlikle doğru. Ben kongre konuşmam da söyledim. Biz ana muhalefet partisiyiz. Kentte bir belediye dönecekse bunu biz döndüreceğiz. Bizim güçlü programlar yapmalıyız. Bunu yapamıyorsak da yapmamamız lazım. Büyük ve güçlü programlar yapmalıyız ki insanlar CHP geliyor, bu gençlik yönetmeye geliyor desin. Söylediğinizde haklısınız. Biz iki yıl sonra yine kongremizi KYÖD’de yapıyorsak biz bir şeyleri başaramadık demektir. Sokağa çıkma tabirini sevmiyorum. CHP tabi ki sokakta olmalı. Ama güçlü bir şekilde olmalı. CHP 15-20 kişiyle sokağa çıkacaksa çıkmasın. Güçlü programlarla sokağa çıksın. Zihinlerde yer etsin.

KENDİMİ YAZMADIM
Kendini kurultay delegesi yazamadın mı? Yer mi kalmadı sana?
Kesinlikle hayır. Ben bu partide gençlik kolları kademesinde kurultay delegeliği yaptım. Isparta’da 2012 yılında gençlik kolları kurultay delegeliği yaptım. Bu sebeple kendimi yazmadım. Tekrar söylüyorum yazamadı değil, yazmadım. Bu bilinçli bir tercih. Ben bu görevi yaptım, bayrağı taşıdım. Şimdi de diğer arkadaşlarım yapsın.

DEĞİŞTİRMEK İÇİN GELEN VAR
Genel anlamda CHP siyasetinin genç üretemediğini görüyoruz. Yaşlı kitle CHP’nin ana kitlesi. Bu fotoğraf gençlerin aşağıdan yeteri kadar gelmediğini gösteriyor mu?
Partiye genç yok, genç gelmiyor demem doğru değil. Partiye genç geliyor. Ama tabi bunu daha üst seviyelere çekmemiz lazım. İnsanlara uygulanan baskılar var, insanların korkuları var. Bu sebeple gençlerin partiye gelmediği yüzde 100 sebep olmasa bile güçlü bir etken. Bir de siyasete faydacı bakılıyor. İdeolojik temelleri olan arkadaşlarımız zaten bir şekilde gelerek sürece dahil oluyor. Faydacı bakan arkadaşlar gelmiyor. Biz de kuru kalabalıklar yok. Akın akın gençler gelmiyor. Bunun da ana sebebi iktidar olamamamız. Çünkü imkanlarımız kısıtlı.
Bir de şu var. Bu partiye gelen herkes CHP’yi değiştirmek için geliyor. Herkes de ‘Geleyim bir dizayn edelim’ havasıyla bir şeye girişmek istiyor. Ne görev verilirse yaparım anlayışıyla partimize gelen insan sayısı çok az bizde. Ancak bu değiştirme fikri reelde her zaman tutmuyor. Atıyorum sen Paşa’da 500 gençle yürüyeceğim dersen yürüyemezsin. Çünkü Paşa’nın kendi bir gerçekliliği var. Bunu yapamayınca da biraz terse sarıyor. Yani kendi fikrinin doğru olduğunu düşünerek iş yapmamalı herkes.

CHP PAŞA’DAN DA ÇIKAR
Daha önce Fatma Kaplan Hürriyet’e de sormuştuk. CHP’nin Paşa bölgesinde zayıf kalmasının temel sebebini din faktörü olarak göstermişti. Sen CHP’nin bu bölgeden birinci çıkabileceğini düşünüyor musun?
Ben inanıyorum ki CHP Mehmet Ali Paşa’da da Bekirpaşa’da da birinci çıkar. Tabi bu söylediğim şeyler genel siyaset için çok fazla etkili olmayabilir. Ama yerelde etkili olur. Birebir diyalogla ciddi sonuçlar alınabilir. Çünkü yerelde insanlar o makamlarda kendini görmek istiyor. Birebir diyaloğu olduğu, selam alıp verdiği insanların bir makamlarda olmasını istiyor. Sen bunu sağladığın zaman neden Bekirpaşa’dan birinci çıkamayasın ki?

HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN…
Hayata geçirmek istediğin büyük projelerin var mı?
Üç tane çok büyük proje var düşündüğümüz. Ancak henüz bunu yönetim kurulu arkadaşlarımla da paylaşmadım. Buraya geldiğimde daha devir teslimi de yapmamıştık. Tabi bu anlatacağım şeyleri önce yönetim kurulu arkadaşlarıma danışacağım. Benim üç tane yapmak istediğim büyük proje var. Bunları haziran ayına kadar yapmak istiyorum. Gebze’de siyaset sempozyumu, İzmit’te yerel yönetimler sempozyumu ve 19 Mayıs’ta büyük bir şölen yapmak istiyorum.

Bu projelerin ana çıkış noktası ne?
Bunların çıkış noktası gençleri harekete geçirmek. Mesela Gebze’deki gençlere yönelik yapacağımız siyaset sempozyumunda Türkiye’nin genel sorunlarıyla ilgili konuşacağız. Türkiye’nin ekonomisinde, dış politikasında neler oluyor bunları konuşacağız. Gençlerimizin bunları bilmesini istiyorum. Konuklarımız olacak. Etap etap konferanslar verilecek. Soru cevap olacak. Güçlü isimlerle bu programları yapmak istiyoruz.
Yerel yönetimler sempozyumunu İzmit’te yapmak istiyorum. Örneğin İstanbul’da terse çevirdiğimiz bir belediye var. Beylikdüzü Belediyesi. Ekrem İmamoğlu. Mesela biz İzmit’te elimizdeki kaleyi verdik. Ekrem İmamoğlu’na soracağız. Biz elimizdeki kaleyi verdik. Sen ellerindeki kaleyi aldın. Bunu nasıl yaptın. Bize izah et. Bilmek istiyoruz diyeceğiz. Nasıl bir yöntem izledin. Mesela Aydın Belediye Başkanımız Özlem Çerçilli’yi çağıracağız. Hatay Belediye başkanımız AKP’den CHP’ye geçti. Onu da dinleyeceğiz.
19 Mayıs’ta da çok güçlü bir şölen yapmak istiyoruz. Bir konser yapılabilir. Ya da başka bir şey. Bunların yapılabileceğini düşünüyorum. Az önce de dediğim gibi bizim güçlü programlar yapmamız gerekiyor.

ALTINDAN KALKARIZ
Bu etkinlikler ciddi maliyet gerektirir. Bunu karşılayabilecek mi gençlik kolları?
Sadece para değil, inanç olduğu zaman bu etkinlikler yapılır. Biz bu zor zamanımızda 1,3 milyon liraya il binası yaptım. Biri 100 lira verdi biri 100 bin lira verdi. Ama verdi ve bina yapıldı. İmece usulü yapıldı. Çünkü doğru bir şeydi bu. Eğer biz doğru projeyi ortaya koyarsak programların altından da kalkarız.

DOLSTLARINI YARI YOLDA BIRAKMAYACAK…
Emre Andız’ın hayata ve siyasete bakışı nasıl?
Siyaseti ben kariyerim için yapmıyorum. Siyaseti ideallerim için yapıyorum. Kendime göre bir hayata bakışım var. Bu bakışımı başkalarına anlatıyorum. Onlar bana anlatıyor. Ona göre bir yol yürüyoruz. Siyasette de hayatta da doğrularım var. Bu doğrular üzerine yürümeye çalışıyorum.

Siyasetteki doğrularından örnek verir misin?
Bir kere herkes dik olacak. Düzgün olacak. Eğilip bükülmeyecek. Bugün dediğini yarın inkar etmeyecek. Günü kurtarmaya çalışmayacak. Kendi kişisel beklentileri için dostlarını yarı yolda koymayacak. Kariyeri için değil ideali için siyaset yapacak.

YIKILMADIK, AYAKTAYIZ
AKP güçlü bir parti. İktidarlar. Ciddi bir organizasyon yapıları ve kalabalıkları var. Ancak herkes CHP’yi dövüyor ama görülmesi gereken bir şey var. Biz 72 yıldan bu yana tek başımıza iktidar olamamışız. Kocaeli’de 2004’ten beri hiçbir belediyemiz yok. Ancak hala duruyoruz. Direniyoruz. Ayaktayız. Yıkılmadık. Hala varız. Hiç kimse bize yok diyemez. Bir şartlara bakın. Biz adeta direniyoruz. Ele güne muhtaç olmadan dimdik ayaktayız. 7 bin oyla İzmit’i kaybettik. 3 bin oyla Gölcük’ü kaybettik. İlçe başkanım düzgün çalışsın. 930 oyu çift taraflı çevirsin. Biz seçim kazanırız. Bizim seçim zaferini çok uzakta aramamamız gerekiyor. Hepimiz işimizi yapacağız. 3 bin 500 oy dönebilir. Bugün AKP’nin içeride karışık olmadığını kimse söyleyemez. Her şey dört dörtlük mü? Herkesin keyfi yerinde mi? Değil. Bu sebeple ben 2019’a çok inanıyorum. Çok kararlıyız. Başarabiliriz.

EMRE ANDIZ KİMDİR?
24 Mart 1989 doğumlu. Kuruçeşme İlköğretim Okulundan mezun oldu. Ortaokulu 50. Cumhuriyet Ortaokulunda okudu. 2006 yılında İzmit Lisesinden mezun oldu. 2005-2006 yılında Okul Başkanlığı yaptı.
2008’de Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinden Çalışma Ekonomisi Bölümünden mezun oldu.
Isparta’da gençlik kollarında görev aldı. Gençlik Kolları Kurultay delegesi oldu.
2012 yılından sonra CHP İzmit İlçe Örgütünde Örgütlenme Komisyonunda çalıştı. 2013 Nisan ile Kasım ayı arasında İzmit İlçe Gençlik Kolları başkanlığı yaptı.
2015 Ekim ayında henüz 26 yaşındayken İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın atama yönetiminde yer aldı.
Devamında yapılan kongrede yine il yöneticisi oldu. Toplamda 27 ay il yöneticisi yaptı.

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin