15 yıldır yapmadıkları yapmayacaklarının teminatıdır

0

Kocaeli Fuarı içindeki Çağlayan Restoran’da Pazar günü saat 10.30’da Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odasında (KESO) seçim var. 3. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirecek olan KESO’da, odanın mevcut ve kurucu başkanı Kadir Durmuş yeniden aday. 4 yıl önceki seçimlerde aday olan Alpay Hacıoğlu yok. Bilal Karaosmanoğlu ise tekrar Kadir Durmuş’un karşısına çıkacak.
Akar Peyzaj’ın sahibi Bilal Karaosmanoğlu, kongre öncesinde sorularımızı yanıtladı:

BİR AY KALA HAZIRLANMIŞTIM
4 yıl önceki kongrede Bilal Karaosmanoğlu ne kadar oy almıştı?
O dönem 1500 kişinin oy kullanma hakkı vardı. Kongreye yaklaşık 600 kişi katıldı. Kadir Durmuş 298, ben 132, Alpay Hacıoğlu ise 129 oy aldı.
Geçen dönem çok oy almamışsınız. Buna rağmen neden tekrar aday oluyorsunuz?
Ama ben o seçimlere bir ay kala hazırlandım. Kongre öncesinde bir grup arkadaş geldi, aday çıkmamı istedi. Normal şartlarda mart ayında yapılacak kongre, ocak ayında yapıldı. Bir ay gibi bir çalışma sürem oldu. Koordinasyonu sağlamakta zorlandık. Ama şimdi tecrübemiz var. Mevcut yönetim daha da yıprandı. İyi de bir ekip kurdum. Bu seçim dönemindeki koordinasyonumuz çok iyi. Yoğun bir tempoda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu seçim kesinlikle farklı olacak.

HİÇBİR ŞEY YAPILMIYOR
Neden adaysın?
Çünkü bir şeyler yapmak lazım. Ama bizim odamızda hiçbir şey yapılmıyor. Odalar faaliyet belgesi vermekten başka bir şey yapmıyorlar. Biz böyle bir odanın var olmasının bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. İnanın, konuştuğum tüm esnaflar hizmet bekliyor. Oda yıllardır aynı kişilerle aynı şekilde yönetiliyor. Değişim şart, yenilik şart. Bu yüzden de biz iki tane slogan kullanıyoruz: “Yenilik şart” ve “değişimin gücü”
Dışarıdan bakınca Bilal Karaosmanoğlu’nun esnaf odasında ne işi var diye düşünüyor insan? Neden KOTO’ya aday değil de esnaf odasına aday?
Esnaf dediğiniz kişiler aslında birer iş adamıdır. Galericiler, kuyumcular, beyaz eşyacılar, mobilyacılar, sigortacılar, matbaacılar, oto yıkamacılar, kantinciler gibi o kadar çok meslek var ki… Kentin ticaretini yönlendiren insanlar bunlar. Yani esnaf deyip geçmeyin…
Yaklaşık 3 bin kişinin üye olduğu bir odadan bahsediyoruz. Ve tamamen halkla iç içe olan, kent ekonomisini yöneten, halkın nabzını tutan esnafları konuşuyoruz biz. Burada bir güç var. Fakat bu güç kullanılmıyor.

PROJELERİ KONGREDE AÇIKLAYACAĞIM
Aslında çok büyük bir odadan bahsediyoruz. Ancak hiçbir şey yapılmadığı için sizin ve halkın zihnindeki algı da böyle oluyor. Esnaf odasının küçük, önemsiz, değersiz olduğu zannedilebiliyor. Halbuki öyle değil. Biz esnafımızın ve odamızın gücünün farkındayız. Ve bu gücü harekete geçirmek için odaya talibiz. Bu gücü esnafın sorunlarını çözme konusunda kullanmak için adayız.
Projeleriniz neler?
Projelerimizi kongrede açıklayacağım. Ama bir tanesini paylaşmış olayım. Esnaf İletişim Hattı kurmayı planlıyoruz.

15 YILDIR NEDEN YAPMADILAR?
Mevcut başkan Kadir Durmuş, bir gazeteye verdiği demeçte “İyi işler yaptık. Üyelerimizin her şeyi ile ilgilendik” demiş.
Tam aksine. Biz odanın bugüne kadar hiçbir şey yapmadığını düşündüğümüz için adayız. Odanın 15 yılda yapmadıkları, yapmayacaklarının da teminatıdır. Faaliyet belgesi dışında bir tane esnaf, “Ben odadan şu hizmeti aldım” diyemez.
“En önemli projemiz odamıza güzel bir bina kazandırmak” şeklinde bir açıklaması da olmuş Sayın Durmuş’un.
Binadan daha önemli şeyler var. Hizmeti binalar yapmaz, kurumlar, insanlar yapar. Sistem yapar. Ortada iş yok, proje yok, sonuç yok.
Bina konusuna gelince, tabi ki bina yapılmasına karşı değilim. Ancak 15 yıldır neden yapmamış Sayın Durmuş? Bugüne kadar çoktan yapılmalıydı o bina?

TELEFONLARINI ALAMADIK
Oda üyelerine ulaşma konusunda sıkıntılar yaşıyormuşsunuz. Doğru mu?
Evet. Biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığından üye listesini talep etmemize rağmen, bize Kişisel Verilerin Korunması Kanununu mazeret göstererek üyelerimizin sadece isim, soy isim ve mesleklerinin yazılı olduğu listeyi veriyorlar. Bu nedenle ulaşamadığımız üyelerimiz var. Bu üyelerimiz sakın, “Başkan adayımız bize gelmedi, uğramadı, aramadı” diye düşünmesinler. Onların iletişim bilgileri bizde olmadığı için kendilerine ulaşamadık. Bütün oda üyelerimizin oylarına talibiz.
Son sözleriniz ne olur?
Ben aynı zamanda ticaret odasına da üyeyim. Ama burada gerçekten bir hizmete ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için adayım. Adil bir seçim olsun. Odamız ve üyelerimiz kazansın.

BİLAL KARAOSMANOĞLU KİMDİR?
1979 İzmit doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Peyzaj Bölümü mezunu. Akar Peyzaj’ın sahibi. 20 yıldır sektörün içinde. Eski Tarım İl Müdürü Muhammet Karaosmanoğlu’nun oğlu. Aynı zamanda Kocaeli Ticaret Odasına üye. İki çocuk babası.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin