Cengiz Sarıbay’ı yemek istiyorlar

0

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Tuluç ve İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Coşkundeniz’le birlikte gazetemizi ziyaret etti. Halim Dedeoğlu ziyarette, il başkanları toplantısı, Kocaeli’ye 3. Üniversite ve gündeme dair tartışmalara ilişkin sorularımızı yanıtladı. Dedeoğlu’nun verdiği yanıtlar şöyle:

GÖKER DERSHANESİNİN SAHİBİYİM
Kocaeli’ye 3. üniversite mevzuu nereden çıktı?
Öncelikle ben bir eğitimciyim. Emekli matematik öğretmeniyim. Eski GÖKER Dershanesinin sahibiyim. Yani eğitim benim uzmanlık konum.
İkincisi ise deprem döneminde bu kentte var olan İzmit Kent Kurultayında sivil toplum örgütlerinden sorumlu koordinasyon kurulu üyesi olarak görev yaptım. O dönemde üniversite ile çok yakından ilgilendik. Hasar gören kampüsleri gezdik, yeni kampus için şu anki yeri önerdik. Dolayısıyla Kocaeli Üniversitesinin kampüsleri ve potansiyeli ile ilgili de gerekli donanıma sahibim.
Bu birikimlerden yola çıkarak, il başkanları toplantısında bir öneri ortaya koydum. Hepsi bu.

“YAPMAYIN, ETMEYİN” DEMEDİ
Proje şu an ne aşamada? Rektör Sadettin Hülagü’nün sizlere olumsuz yanıt verdiği iddia ediliyor.
Aslında rektör bey de istiyor. Kocaeli Üniversitesinin sayısal olarak küçülmesi ve meslek yüksekokulu sayısının azaltılmasının iyi olacağını düşünüyor. Ama YÖK’ün bu konulara pek sıcak bakmadığını, bu açıdan 3. üniversiteyi açmanın zor olduğunu söyledi. Kesinlikle, “Yapmayın, etmeyin” demedi.
Biz de Sayın Rektörden bu cevabı aldıktan sonra bir yol haritası belirleyelim diye düşündük. Öncelikle Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık’tan randevu alalım. Ya buraya geldiğinde ya da biz Ankara’ya gidelim, görüşelim. 3. Üniversite konusunu gündeme getirelim. En kötü ihtimalle Kocaeli Üniversitesinin güçlendirilmesini konuşalım dedik, bu kararı aldık. Özetle 3. üniversiteden vazgeçmiş değiliz.

6-7 MYO HARİÇ
Sizin öneriniz tam olarak neydi?
Kocaeli Üniversitesinin toplamda 85 bin öğrencisi, 21 meslek yüksekokulu bulunuyor. Biz diyoruz ki, fakülte sayısından çok meslek yüksekokulu var. Umuttepe Kampüsü ve 6-7 meslek yüksekokulu Kocaeli Üniversitesi bünyesinde kalsın, diğer fakülte ve meslek yüksek okuları 3. bir üniversite olsun demiştim.
Önceki gün üniversitenin Derbent Uygulama Otelinde düzenlediği Meslek Yüksekokulları Çalıştayı vardı. SP İl Başkanı Nurettin Çelik ve BBP İl Başkanı Serhat Duyar arkadaşımızla birlikte katıldık. Vali bey, rektör bey, dekanlar gelmiş, YÖK’ten daire başkanları gelmişti. Oldukça faydalı bir çalıştaydı.
Meslek yüksekokullarının konumu bizim ülkemizde çok farklı. Eleğin altında kalan, alt yapısı eksik olan öğrenciler var orada. Yani liseleri düzeltmediğiniz sürece meslek yüksekokullarını düzeltmemiz çok zor. Lise havasından çok farklı değil çünkü orada ortam.
Çalıştayda söz alan herkes aynı şeyi söyledi. Öncelikle liselerdeki seviyelerin düzeltilmesi ve nitelikli öğrenci yetiştirilmesi lazım.
Yani Kocaeli Üniversitesi bünyesinde 21 yerine 6-7 tane MYO olsa, üniversitemiz sıralama itibariyle çok çok daha yukarıda olur.

KONUŞTURMADILAR
İl başkanları toplantısını faydalı görüyor musunuz?
Ben bu beraberliği çok önemsiyorum. Çünkü ben Cengiz Beyle beraber en yaşlı il başkanıyım. Bu hayatta çok şeyler yaşadım, gördüm.
Mesela 1977’de öğrencilik dönemimizde biz konuşamazdık. Çünkü bu ülkenin gençleri birbirine kırdırılırdı. Biz konuşturulmadığımız için çok ciddi provokasyonlar yapıldı, sağdan ve soldan insanlar bu dünyayı terk etti.
Ben darbe dönemlerini gördüm. 12 Eylül döneminde bir yıl cezaevinde kaldım. Beni orada da konuşturmadılar. Dolayısıyla bu buluşma ve konuşmaların çok önemli olduğunu en iyi bilenlerden biriyim.

MAFYA MASASI DEĞİLİZ
İl başkanları olarak ne yapıyorsunuz? ne yapmıyorsunuz?
Birbirimize hiç saygısızlık yapmıyoruz. Biz zaten Kocaeli ve Türkiye’nin sorunlarını çözmek için de bir araya gelmiyoruz. Türkiye’ye örnek olmak, birlik ve beraberlik içinde olabileceğimizi göstermek için toplanıyoruz. Biz çözüm masası değiliz. Mafya masası da değiliz.
İnsanlar bir araya gelebilsin, konuşabilsin, bizi ve ülkemizi bölmeye çalışanlara en güzel cevabı versinler istiyoruz. Bu arada belli konuların da takipçisi oluyoruz, sorunların çözümüne katkı sağlıyoruz. Kötü mü? Bunun kime ne zararı var? Topluma yarardan başka bir şeyi olmaz. Kanla beslenenler olduğu gibi kaostan beslenenler de var maalesef toplumda.
Bakın, referandum geçti. Ama bu kentte kavga kaos olmadı. Bunda 7 il başkanının bir araya gelmesinin hiç katkısı yok mu zannediyorsunuz?

CENGİZ ABİ DE YANLIŞ YAPTI
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a il başkanları toplantısına katıldığı için sizce partisinden neden bu kadar çok baskı var?
Bunu biz de anlamakta zorlanıyoruz.
Cengiz abiyi hepimiz severiz sayarız. Neşeli, iyi niyetli, pozitif bir insan. Ama görüyoruz ki bazıları kasıtlı olarak üzerine gidiyor. Bence onların dertleri başka. Cengiz abiyi yemek istiyorlar. CHP içinde başka ve güçlü bir figür oluşmasını istemiyorlar. Yani CHP’nin tepesindeki isimler, kendi içindeki kavgayı Cengiz Bey’in ayağını kaydırmak için bahane ediyorlar. Aslında CHP’nin tabanı, tabanın büyük kesimi il başkanları toplantısından memnun.
Ama Cengiz Sarıbay da bir ara masa ile ilgili amaç eleştirisinde bulundu…
Aslında biz kendi aramızda Cengiz abinin sıkıntısını konuşuyoruz. Hatta AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Cengiz abi sana bu toplantılarla ilgili çok baskı yapıyorlar. İstiyorsan birkaç ay gelme. Kongre sonrasında katılırsın” bile dedi. Ama o çıktı, “Bu masanın bir amacı olması lazım. Bir karar defteri olması lazım. Kuralları olması lazım” gibi laflar söyledi son toplantıda. Bence yanlış söyledi, Cengiz abi de yanlış yaptı

HDP’DEN BİZE TEKLİF Mİ GELDİ?
SP İl Başkanı Nurettin Çelik bir ara, “Bu masada HDP il başkanı da olmalı” dedi. Siz ne diyorsunuz?
Biz o zaman kendisine de kızdık. Hele ben şahsen çok kızdım. Dedim ki kendisine;
Sevgili Nurettin, HDP’den bize teklif mi geldi, masaya gelmek için? Yok.
Sen bize böyle bir öneri mi getirdin? Yok.
İyi de neden konuşuyorsun? Neden bunu gündeme getiriyorsun? Masada konuşulmamış şeyi masada konuşulmuş gibi anlatamazsanız. Ben yaparsam da tepki gösterin, siz yaparsanız da ben tepki gösteririm. Masayı bu şekilde gündeme gelme malzemesi olarak kullanmamak lazım.
Bireysel olarak HDP ile bir arada olur, kimseyi ilgilendirmez. Ama masa ile ilgili konuları öncelikle masada konuşmak lazım. Onun dışında ben kendi politikamı aslanlar gibi anlatırım.

KEV SORUNUNU BİZ ÇÖZDÜK
Masanın bu kente bir faydası da oluyor mu?
Olmaz olur mu? Biz sorun çözen bir masa olmamamıza rağmen Kocaelispor’un KEV borçlarıyla ilgili sorununu biz çözdük. Biz o zaman masada görev bölümü yaptık. Şemsettin Başkan Büyükşehir, Cengiz Başkan KEV tarafını halletti. Bunda Şemsettin ve Cengiz Başkanının çok önemli katkısı var.
Bir başka örnek Cumhuriyet Mahallesi Muhtarının FETÖ’den gözaltına alınması olayı. Sayın valimize 7 il başkanı olarak kefil olduk ve o gün gereği yapıldı. Bunun gibi birkaç örnek daha var. Kötü mü oldu?

KÜÇÜKKAYA KENDİSİ İSTEMİŞTİ
İzmit ilçe başkanlarının da kendi aralarında toplanmalarını ister misiniz?
AK Parti eski İlçe Başkanı Ali Korkmaz zamanında CHP İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın kendisi bizzat böyle bir talepte bulunmuştu. Ama şu anda en başta kendisi itiraz ediyor.
Biz bu tür beraberliklere kesinlikle katılırız. Eksik görürsek söyleriz, kendi siyasetimizi yaparız. Ama birlik beraberlik fotoğrafı vermekten de rahatsızlık duymayız.
Gençlik kolları zaten toplanıyor. İlçe başkanlarının da toplanması bizi memnun eder.

(Soldan sağa) DSP İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Tuluç, İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ve İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Coşkundeniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin