Ses getirecek bir projemiz var

0

Geçen hafta sonunda yapılan 5. Olağan genel kurul ile kısa adı ATİK olan Atılımcı İşadamları Derneği Başkanlığına seçilen Yasin Akyol ile hem tanıştık hem de derneği konuştuk. Kimi zaman varlığını sorguladığımız ATİK’in önümüzdeki dönem projelerini de öğrenmeye çalıştık. İşte genç, yakışıklı, birikimli, manken gibi bir iş adamları dernek başkanı ile yaptığımız sohbetimiz;

ATİK nedir, kimdir?
Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunu 13 arkadaşın, arkadaşlık ortamını derneğe dönüştürmek amacıyla yola çıktıkları ve 2009 yılında Atılımcı İş Adamları Derneği adını koydukları bir sivil toplum kuruluşu. ATİK bugün için 49 üyesi, 7 bin 500 çalışanı bulunan, 1 milyarlık cirosu bulunan bir dernek.

AHENGİ BOZMADAN
ATİK’in kent genelindeki algısı bugüne kadar “arkadaşlık kulübü” şeklinde oldu. Yanılıyorsak düzeltin. Bundan sonra daha dışa dönük çalışmalar yapacak mısınız?
Elbette. Ama biz o arkadaşlık, samimiyet ahengini bozmadan, o kültürü kaybetmeden, özümüzü değiştirmeden yüzümüzü dışarıya döneceğiz. Evet. Ama o ahenk bozulmasın istiyoruz. Çünkü biz bütün arkadaşlarla ailece görüşüyoruz. Bu bizim için çok kıymetli, değerli bir şey. Daha dışa dönük mü olacağız? Evet. Bu sefer gerçekten kente dokunacak ve faydalı olacak projelerle gündeme geleceğiz.
Bir genç iş adamları derneği ne yapabilir ki?
Mesela bir projemiz var. Bu kentte ses getireceğine inandığımız ve her yıl düzenlemeyi planladığımız bir proje. Bu projenin içinde ticaret, ekonomi, mini fuar var. Böyle bir çalışma içindeyiz. Ama detaylarını ilerleyen günlerde açıklayacağız.

ÖZELLİKLE REKLAM İÇİN
Toplumda ya da gazetecilerde, sizin gibi tabiri caizse butik bir iş adamlarına yönelik beklenti büyük mü?
Aslında bir iş adamları derneğinin yapması gereken belli başlı şeyler var. Bunlardan biri arkadaşlarımızın ticaretlerini geliştirmeye katkı sağlayacak eğitimler. Diğeri kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler. Kendi sektörlerini tanıtan, kendilerini birbirlerine tanıtan ortamların oluşturulması lazım. Biz üyeleri çok kaynaşan bir dernek olduğumuz için bizim böyle bir sorunumuz yok. Ama bazı derneklerde üyeler daha birbirlerinin ne iş yaptığını bilmiyorlar. Halbuki herkes birbirinin ne iş yaptığını bilmeli ve kendi talebini dile getirebilmeli, çözebilmeli. Mesela biz kendi aramızda bir whatssapp grubu ile birbirimizin ihtiyaçlarını giderebiliyoruz. Ama önümüzdeki dönem bunu daha kurumsal ve toplantı düzeninde yapacağız.
Sosyal proje dediğimiz, Engelliler Günü, Kadınlar Günü v.b. programlar…
Biz onları duyurmuyoruz. Bugüne kadar hep yaptık ama hiç duyurmadık. O işin başka bir tarafı. Çünkü biz onu reklam için yapmıyoruz. Bu dönemde de göstermeyeceğiz. Toplumun ihtiyacını karşılarız ama bunu reklama dönüştürmeyiz. Ticari hamlelerde ise özellikle reklam yapacağız, reklam için yapacağız.

BEN DAHA ORTADAYIM
İlimizde çok sayıda dernek var, SİAD var. Size ne gerek var? Sizi diğer derneklerden ayıran en temel özellik nedir?
Önce şunu söyleyeyim: İlimizdeki dernekler bölünmüş durumda. Büyük bölümü siyasidir derneklerin. Siyasi derneklerin dışında kalanlar ise hemşehri dernekleri.
Bizi diğer derneklerden ayıran en önemli özelliğimiz bizde her etnik kimlikten ve her görüşten insan var ve kimse kimseyi bir tarafa kanalize ettirmeye çalışmıyor. Bizim iki dönem önceki başkanımız olan Ulaş Erenkaya CHP’ye yakın bir isimdi. Geçen dönemki başkanımız Kadir Çetin AK Parti’ye yakınlığı ile biliniyor. Benimse hiçbir tarafa üyeliğim, siyasi bir görüşe yakınlığım yok. Daha ortadayım.
İkinci özelliğimiz birbirimize olan bağlılığımız. Ben 50 üyeyi arayıp yanına gidebildiğim gibi, 50 üye de yönetimde olsun-olmasın iş yerini çat kapı ziyaret edebilir. Yani içeride çok samimi, arkadaşlık kulübü havasında bir derneğiz. Mesela son dönemde 13 arkadaş ortak bir yatırım yaptık. Böyle şeyler zordur bildiğiniz derneklerde.
Üçüncü özelliğimiz üye sayımızın az olması nedeniyle hantal bir yapımız yok. Çok hızlı hareket edebiliyor, organize olabiliyoruz.
Ayrıca küçük bir espri yapalım: Sonumuz SİAD ile bitmiyor.

ETKİ GÜCÜMÜZ
Derneğin üye sayısı az değil mi? Ben kendimi bildim bileli 49-50 üyesi vardı zaten!…
Biz geçen kongreye 43 üye ile girmiştik. Şimdiki üye sayımız 49. Yani iki yılda 6 üye eklenmiş.
Kuruluşunda kaç üye vardı?
13 üye vardı. Zamanla bu sayı git gide arttı. Şu an 49 ama arada ayrılanlar oldu.
Yine de çok az değil mi?
Toplam üye sayımız 49 olabilir. Ama bir de etki gücü, değeri var. Bunu megalomanlık olarak görmeyin. Ama herkesin temas edebileceği farklı yerler var. Kimi arkadaşlarımız siyasi olarak kuvvetli. Kimi arkadaşlarımız sağlık, eğitim v.b. konularda geniş bir etki alanına sahip. Yani 49 kişi kimi zamanlarda 490 kişiden daha efektif çalışabiliyor. Üstelik 49 kişi birbirine sıkı sıkıya bağlı. Üye yapmak kolay. Ama önemli olan sayı değil. Her isteyeni üye yapmak istesek bile bu sayının iki üç katına ulaşabilirdik. Sayı artmalı mı? Artması gerektiğini biz de düşünüyoruz. Ancak seçici olmaya özen gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Toplamda karşılığı olan, ticareti dürüst olan, aile yapısı düzgün olan insanlarla beraber yol yürümek istiyoruz.

İŞ FORUMU
Ayrılan arkadaşlarımızın ayrılma nedenleri de bizim onlardan ya da onların bizlerden memnuniyetsiz olmaları değil. Ya bu kentten ayrıldılar, ya memuriyete geçtiler, ya ticareti bıraktılar.
Dikkat çekici bir projeniz var mı?
Dediğim gibi, ses getirecek bir çalışmamız olacak. Önceki gün konuyla ilgili ilk toplantımızı yaptık. Bu proje ile ilgili üç farklı fikir var. Bu fikirlerden biriyle yola çıkacağız. Önümüzdeki yılın ortalarında hayata geçirmiş olacağız.
En azından konu başlığını paylaşsanız?
Kentle beraber olacağımız bir iş forumu, diyelim.

MİLLETVEKİLİ OĞLU
Yasin Akyol, 1982 İzmit doğumlu. İlk, orta, lise eğitimini Gölcük’te tamamladı. 2000 yılından bu yana ticaretle uğraşıyor. Yasin Akyol Sigorta Aracılık Hizmetlerinin sahibi. Gölcük ve Karamürsel’de iki ayrı ofisi bulunuyor. Yine merkezi Gölcük’te bulunan Akyol İnşaat’ın sahibi. Evli ve bir çocuk babası. ANAP eski İl Başkanı ve 1983-87 arasında Kocaeli Milletvekilliği yapan Osman Nuri Akyol’un oğlu. ATİK’e 2014 yılında üye oldu.

ATİK’in yeni başkanı Yasin Akyol, genel sekreter Fatih Sarıoğlu, muhasip Çağrı Çakıcı ve Komisyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Doğukan Çağlayan ile birlikte gazetemizi ziyaret etti, eski başkan Kadir Çetin’in sahibi olduğu Boğaziçi Pişmaniye’den çok şık bir hediye ile geldi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin