Büyükşehir’in muhtemel başkan adayları

3

Bence 5 ciddi aday var.
Tek tek kritik etmek gerekirse;

İBRAHİM KARAOSMANOĞLU
Önceki seçim dönemlerinde İbrahim başkanın rahatlığı vardı. O aday olmak istediğini güçlü bir şekilde hissettirince, kimse sahneye çıkamıyor, aday adayı dahi olmuyordu. Ama bu dönem farklı. “3 dönem kuralı” nedeniyle bir belirsizlik var. Dolayısıyla da başkanın bir gayreti var. “Ben yeniden aday olmalıyım” fikrini inşa etmeye odaklanıyor son aylarda.
Mart ayında “Yatırım Gündemi” başlıklı devasa bir toplantı düzenlemiş, kentin ileri gelenlerini bu toplantıya çağırmış, Ankara’ya dönük mesajını vermişti. Şimdi ise Kartepe Zirvesini bir kampanya olarak kullanıyor, bu zirve üzerinden yeni ve güçlü bir çıkış yapmaya çalışıyor.

Avantajları;
* Erdoğan ile birebir tanışan, muhabbeti olan, ikili ilişkisi olan bir isim. Cumhurbaşkanı yaklaşık 6 ay önce bizzat İbrahim Hocanın evine gitti, yemek yedi.
* Kent genelindeki tanınmışlığının çok yüksek olması.
* Belediyecilikteki tecrübesi. Kuşkusuz İbrahim Hoca bu konuda son derece deneyimli.
* İsmail Karaosmanoğlu. Başkanın oğlu Ankara çevrelerinde çok etkili. O da yoğun çalışıyor. Zaten geçen hafta yapılan ziyaretlerde hep babasının yanında yer aldı.

Dezavantajları:
* En büyük handikap kuşkusuz 3. dönemini dolduruyor olması nedeniyle 4. dönem için MKYK’dan izin çıkarmak zorunda olması.
* AK Parti’nin Büyükşehir seçimlerini çok rahat kazanması ve en yakın rakibi olan CHP’ye ortalama yüzde 25 fark atması, olası başkan değişikliğini risk olmaktan çıkarıyor.
* Değişim kelimesinin son dönemde AK Parti’deki en önemli gündem maddelerinden biri olması. Başkanın da önümüzdeki yıl 67 yaşına basacak olması.
* Ekibini yenileyememesi. Genel sekreter ve bazı genel sekreter yardımcıları dışında çok eleştiri alan isimlerin Büyükşehir’de etkin durumda olması.

Peki;
AK Parti siyaseten Karaosmanoğlu’na muhtaç mı?
Karaosmanoğlu olmazsa ne kaybı olur?
Başka aktör bulunamaz mı?
Onun için diğer aktörlere bakmak lazım.

 

NEVZAT DOĞAN
Daha önce de, “Her merkez ilçe başkanı potansiyel büyükşehir belediye başkan adayıdır” demiştik. Bu itibarla Nevzat Doğan’ın talip olması son derece tabiidir.
Nevzat Doğan bir süredir siyasetini ve icraatını Büyükşehir’e göre dizayn ediyor, potansiyel Büyükşehir başkan adayı gibi hareket ediyordu zaten. Başka ilçe belediyelerine bisiklet hediye ediyor, mahalle konağı yaptırıyor, Kocaeli’nin tüm muhtarlarını hatta Türkiye’den muhtarları İzmit’te ağırlıyordu.

Avantajları;
* Eski milletvekili.
* Akçeli işlerde çok temiz, para yönetiminde çok net.
* Başarılı bir ilçe belediye başkanlığı dönemi geçirdi. Halk, KBB Başkanı olursa kentte müspet bir değişim olacağına inanıyor.
* Ankara’da geniş bir çevresi ve etki alanı var.

Dezavantajları;
* Kavgacı yapısı. Her ne kadar dışarı yansıtmasa da, partinin ilimizdeki dinamikleriyle arası pek iyi değil.
* Erdoğan ile direkt, yakın bir bağı, ilişkisi yok. O da bu açığını Bilal Erdoğan üzerinden kapatmaya çalışıyor görebildiğim kadarıyla.
* Heykel meselesi şimdilerde unutulmuş gibi görünse de, Reis nezdindeki itibarını bir miktar yıprattı.

 

FİKRİ IŞIK
1-2 Yıl öncesine kadar daha az güçlü bir aday. Zira geçmiş dönemde sırasıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. Şimdi sade bir milletvekili. Komisyon başkanı ve genel başkan yardımcısı olamayan eski bakanlardan biri. Hal böyle olunca kafalardaki soru işaretleri de artıyor.
Teknik olarak imkânsız değil. Erdoğan da sürpriz yapabilir. Ama bu bilgiler ışığında şansının azaldığını, Erdoğan’ın bir sebepten kendisine görev vermediğini söylemek de yanlış olmaz.
Peki, bu sebep nedir? Ankara kulislerine göre yeni dönemde Milli Savunma Bakanlığına getirilen eski Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ile o dönem arasındaki idari mücadele. Bu mücadeleden Akar karlı çıktı. Işık ise kenara çekilmek zorunda kaldı.

Avantajları
* Ehliyeti, tanınmışlığı, bakanlık yapmış olması ve güçlü bir CV’ye sahip olması.
* Hala arazide olması, havlu atmaması, sahadan kopmaması.
* Yerel çalışmaları, hükümet icraatlarını çok yakından takip etmesi, bilmesi, konulara hâkim olması.

Dezavantajları
* Erdoğan ile hukukunun eskisi gibi olmaması.
* Milletvekili olması nedeniyle istifa etmesinin gerekmesi.

 

MÜNİR KARALOĞLU
Bu kentin efsane genel sekreteri. İlimizde görev yaptığı 5 yıllık süre zarfında taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran, sevilen, sayılan ve takdirle anılan bir isim. Kocaeli’de görev yaptığı 2004-2009 döneminden sonra iyi bir kariyer inşa etti, Van Valiliği ve Bursa Valiliği yaptı. Şimdi Antalya Valisi.
Uzun bir süredir adı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçenlerden biri. Münir Karaloğlu aday gösterilirse kimse “Ne alakası var?” demez, yüzünü buruşturmaz. Adı, mutlak surette masaya gelir, gündeme gelir, değerlendirilir, tartılır. Çünkü;

Avantajları
* Hala çok seviliyor. Bu kentte üzerinde en çok ittifak edilen, her kesimin dilinde olan bir isim. Yüzü ekşiyecek bir kitle yok Münir Bey aday olduğu zaman.
* Kavgacı değil. Öyle bir yapısı yok.
* Akçeli işlerle anılmıyor. Bu işlerde de son derece temiz.
* Belediyeciliği iyi biliyor. Risk de alabiliyor.
* Kentle bağlarını fiziki olarak da koparmadı. Burada hala bir evi var.
* Çalışkan ve başarılı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en fazla işi onun döneminde yaptı.
* Milli Görüş kökenli. Ama ittifak söz konusu olursa, milliyetçi kesimin de sempatiyle yaklaşabileceği bir isim.
* Münir Karaloğlu haricindeki aday adaylarının karşısında bir cephe muhakkak oluşur. Ama Münir Bey’de oluşmaz. Dolayısıyla kentin yeni ve birleştirici bir abisi olabilir.
* Ankara ve özellikle cumhurbaşkanı nazarında da çok güçlüdür.

Dezavantajları
* Vali olduğu için adaylık sürecine kadar bir kampanya yapamaz. Devlet geleneğine de uymaz. Muhtemelen istişarelerini yapar. Dolayısıyla aday adayı görüntüsü dahi vermez.
* Büyükşehir’e namzet güçlü isimlerin onunla birlikte masada olması.

 

ZEKİ AYGÜN
Sürpriz isimlerden biri. Son dönemde ismi daha çok gündeme gelen Zeki Aygün’ün AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olma ihtimalini de yabana atmamak lazım.

Avantajları
* Eski milletvekili. Eski MKYK üyesi.
* Erdoğan’a ve çevresine yakın bir isim.
* Kentin yeni “abisi” olabilecek yaş ve kıvamda.

Dezavantajları
* Ama bu dönem milletvekili dahi yapılmadı. (Bunun Büyükşehir adaylığını kuvvetlendirdiğini söyleyenler bile var.)

 

DİĞER SEÇENEKLER
Bu beşlinin dışında bir isim çıkar mı? Çıkabilir.
Tayyip Erdoğan ummadık bir ismi de aday gösterebilir mi? Gösterebilir.
Yeni Bakanlar Kuruluna aldığı sürpriz isimler gibi Kocaeli’ye de sürpriz bir isim gönderebilir mi? Gönderebilir.
Onunla seçimi alabilir mi? Alabilir.
Dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan bu kentte kimseye muhtaç değil.
Bir de…
Kavgalı mal kadıya kalabilir!
Bu ihtimali de seçenekler arasında tutmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

3 YORUMLAR

  1. Ak parti Kocaeli büyük şehir belediyesini kimle seçime girerse girsin kaybetme olasılığı yok.Önemli olan Reisin aday göstereceği kişinin önce reise sadakatlı olması sonrada kocaelide yıpranmamış, şaibelere bulaşmamış , halkın gönlüne girebilecek kişi olması önemli.
    Reis, çok hatırnaz eski dostlarını pek kırmıyor hatırla gönülle iş yapıyor ancak 24 haziranda bunun yanlışını gördü ,böyle bir hatayı bir daha yapmayacağını umuyorum.güç zehirlenmesi içinde olan sayın karaosmanoğlunun aday yapılacağını düşünmüyorum
    İbrahim Karaosmanoğlu yapılırsa aday partili olarak hem oy vermem hemde partimizi sorgulamaya başlarım.

  2. Ben baskan olursam Kocaeli evrim gecirip avrupanin en guzel kentleriyle gercek anlamda yarisacak duzeye gelecektir.Benim dışımdaki adayların sıradan belediyeciligin otesine gececegini dusunmuyorum.Benim 10 yilda yapabileceklerim digerlerinin 30 yilda gelecegi nokta olabilir.Ama maalesef aday degilim iste.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin