Körfez’in muhtemel başkan adayları

3

İSMAİL BARAN
Geçen dönem YARPAŞ Genel Müdürüydü. Pek çok kişi ona şans vermiyordu. Ama belediye başkanı seçildi. İkinci dönemini de istiyor. En önemli avantajı mevcut belediye başkanı olması. Ve geçen dönem kendisini listenin ilk sırasına getiren referansı. Bu dönem yatırımlarıyla ön plana çıkmaya çalışıyor. Yine çetin bir mücadele olacak.

ŞENER SÖĞÜT
Mevcut ilçe başkanı. Bakan Beyin ekibinden. Karakteristik olarak sağlamcıdır. İster ama garanti görmezse aday adayı olmaz, kendini ezdirmez. Midyat’a bulgura giderken evdeki pirinçten de olmak istemez. Şemsettin Ceyhan’ın durumuna düşmek istemez. Tartacak, bakacak, edecek, sonunda bir karar verecektir. Tabi, teşkilat istifa etmesine izin verirse…
Yunus Pehlivan’ın döneminde imardan sorumlu başkan yardımcısıydı. “Yanlışa imza atmam” diyerek istifa etti. Hak hukuka riayet etmeye çalışan, ulufe dağıtmayı sevmeyen, “olmaz” diyebilen bir isim. Fikri Işık’ın bakanlığı bırakması en büyük dezavantajı.

YUNUS PEHLİVAN
Bir önceki belediye başkanı. Bireysel nezaketi, duruşu ve kalitesine eyvallah. Ama vatandaş ile arasında güçlü bir bağ kuramadı. Halkta karşılığı zayıf. Güngör Arslan ile olan ve geçmişte kalan ilişkileri ve yakınlığı zaten can sıkıcı. Zaten belli sebeplerden dolayı görevdeyken, avantajlıyken aday gösterilmedi. Işık görürse çıkar. “Haydar Bulut gibi tekrar gelebilirim” diye düşünecektir. Ankara’da çalıştığını duyuyorum. Ancak aday gösterilir mi? Hiç sanmıyorum.

ENGİN KOYUN
Üç dönem boyunca Körfez ilçe başkanlığı yaptı. İstifa ettikten sonra belediye başkan aday adayı oldu ama aday olamadı. Sonrasında il yönetimine girdi. İki dönemdir il yönetiminde. Hali hazırda il başkan yardımcısı. Anlayacağınız şu an itibariyle keyfi yerinde.
Ticari olarak büyük işleri var. Önemli, elit projeleri yürütüyor. Dolayısıyla tekrar aday adayı olur mu? Olabilir. Zira kendine Instagram’da yeni bir hesap açtı, reisle çekilmiş fotoğrafını paylaştı. Altına da “Yeni zaferlere hep birlikte inşallah” diye yazdı. Öncelikle nabız yoklayacak, kararını ona göre verecektir. Kendini aday adayları arasında yıpratmayacak, “görev düşerse buradayım” mesajını verecektir, diye düşünüyorum.

FARUK DENLİ
Körfez Belediyesi Başkan Yardımcısı. Yıllardır Körfez Belediyesinde çalışıyor. Herekeli. Fikri Işık’a çok yakın. Galiba çocukluk arkadaşı. Güler yüzlü, iş yapan, sahada olmayı seven bir isim. Bir süredir hakkında “Sağlık sorunu var. İlimtepe’deki kazadan sonra yer yer unutkanlık yaşıyor” diyenler çıkıyor. Ama ben ne kendisinden ne de ailesinden böyle bir sorunun varlığı ile ilgili bir şey duymadım. Faruk Denli siyaset yapacaksa Fikri Işık ile birlikte yapar. Dolayısıyla bu dönem aday adayı olmayabilir.

ALİ ÇAKIR
Körfez’in gülen yüzlü ve sempatik simalarından. Halkın çok sevdiği, saydığı bir isim. Fırını var, pastanesi var, unlu mamüller satan iş yerleri var. Yani ekonomisi yerinde. Daha önce belediye başkanlığına da, ticaret odası başkanlığına da aday oldu yanılmıyorsam. Yine sahaya çıkar. Karadenizlilerin desteğini de alır.
En önemli avantajı, Hayati Yazıcı’nın genel merkezdeki güçlü pozisyonu. Ayrıca düz topçu oluşu, temiz siyaseti savunması. Temayülden de, kamuoyu anketlerinden de ilk sıralarda çıkar. Olur mu? Neden olmasın?

ALİM ERDEMİR
Çamlıtepe’nin çocuğu. Muzaffer Baştopçu döneminde Körfez Belediyesine girmiş, MHP döneminde ayrılmış, Pendik Belediyesine geçti. Erol Kaya’nın başkan olduğu dönemde uzun süre birlikte çalışmış. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde İstanbul 1. Bölgeden milletvekili adayı olmuş. İsmail Kahraman’ın eski özel kalem müdür yardımcısı. Halen, milletvekili seçilen KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz’ın danışmanı. Eli yüzü düzgün, genç ve dinamik bir isim. İşletme Yüksek lisansı var. Gönlü de var. Hacdaydı diye biliyorum. Ankara referansları hayli güçlü gibi.

HABİP AŞI
Eski il yöneticisi. Mevcut Körfez Belediye Meclis üyesi. Hali hazırda Hyundai Genel Müdür Yardımcısı. En önemli avantajı kariyeri, iş dünyasındaki başarısı. Dezavantajı üst düzey yönetici olması nedeniyle, siyasette çok ön planda olmayı sevmemesi. Aday adayı olacaksa emekli olabilir. İstediğini biliyorum. Ama son durumu bilmiyorum.

SELAHATTİN KABADAYIOĞLU
AK Parti’nin kurucu ilçe başkanı. İki dönemdir Körfez Belediye Başkan Yardımcısı. Manav, makina mühendisi. Herkes ile uyumlu gözüken bir isim. Hiçbir zaman “adayım” diye çıkmaz. Ancak hep cepte, siyasi büyüklerin alternatif olarak tercih edebileceği isimlerden. Olur mu? Bence zor. Ama sekebilir. Çatışma anlarında 3. seçenek olarak adres gösterilebilir.

ÖZNUR GÖKKAYA
Daha önce de iki kez aday adayı oldu. Dürüst bir kişiliği var. Ama teşkilatlardan çok kopuk. Sokaktan çok kopuk. Ayrıca akademisyen olmasının dezavantajları var. Yer yer vatandaşa tepeden bakmakla eleştiriliyor. Yani akademisyen olmasının avantajlarını yaşayamıyor. Sadece manav camiasında karşılığı var. Bu dönem aday olacağını pek sanmıyorum. Yine de belli olmaz.

MEHMET AYDIN MUTLU
Körfez de ilk adaylığını açıklayan kişi. Dini bütün bir aileden geliyor. Ancak iyi insan olmak iyi başkan ya da iyi idareci olabilir anlamına gelmiyor. Avantajı bu kadar. Dezavantajı ekibi yok. Limandan emekli. Muşlu.

OSMAN BADEM
Önceki dönem Körfez İlçe Başkanı. İki dönem başkanlık yaptı. Tokatlı. Avukat. Halim, selim, sakin bir isim. Ama “FETÖ’cülerin avukatı” etiketi onu çok yıprattı. Muhtemelen parti de yıpranmamak için onu değiştirdi. Adı konuşuluyor. Hevesi ve isteği var. Ancak aday gösterileceğini de, aday adayı olacağını da pek zannetmiyorum.

Tabloyu bu şekilde özetledikten sonra bence parti büyüklerinin duruşlarına da bakmak lazım.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun adayı kim olur?
Ya da değişecekse yeni büyükşehir belediye başkanının referansı etkili olur mu?
Milletvekilleri hangi yönde oy kullanacak?
Daha da önemlisi il başkanının tercihi hangi yönde olacak?
Bu sorular bu dönem daha bir önem kazanıyor galiba Körfez için.
Yanılıyor muyum?


İmar işlerinde kulakları
en çok çınlayan 3 belediye başkanı

1.Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker
2.Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz
3.Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak

NOT:
* İsimler itiraza açıktır.
* Herkes kendi sıralamasını yapabilir.


Formayı kaptım

AK Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları yöneticileri, Kocaelispor’un bu sezonki ilk maçına toplu olarak katılacaklarını açıklıyor.
Üstlerde forma, ellerde bilet var.
Toplantıya AK Parti milletvekili Cemil Yaman da katılmış.
O da forma giymiş.
Fotoğrafta forma giymeyen tek isim İzmit ilçe yöneticisi İsmail Özdemir’di.
Haberi sosyal medya hesabımdan paylaşırken, “İsmail Bey’in forması yok muydu?” diye yazdım üst kısma.
Sonrasında aradı, çay içmeye davet etti.
Önce yaşananları anlattı:
“Salonda herkes forma giydi, açıkta bir tane kaldı. Ben ve gençlik kolları başkanımız Aykut Çağlayan forma giymemiştik. Ben onun giymesinin daha doğru olacağını düşünerek giymedim. Meğer fazla forma varmış. Ama forma giymeyen tek kişi ben gibi oldum fotoğrafta. Bu vesile ile hem kendime hem de sana bir forma aldım, birlikte giyim fotoğraf çektirelim istedim…”
Maksat muhabbetti.
Biz de muhabbet ettik.
Bu arada formayı da kaptık.
Fazla Kocaelispor forması göz çıkarmaz.
Yarınki maçta bu formayla görüşmek ümidiyle…

 

Dilovası’nın muhtemel başkan adayları

3 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin