Her çocuk özeldir, Ya sizinki?

0

Son günlerde özellikle kentimizde bir çok okul kampüsleşme yolunda hızla ilerliyor. Ancak başarılı bir lise ve üniversite hayatı için sağlam bir ortaokul eğitiminin de şart olduğunu unutmamak lazım. İşte tam da bu noktada marka olma yolunda ilerliyen Beşsekiz Ortaokullarını ziyaret ettik ve başarılı bir eğitim hayatının detaylarını irdeledik.

Okulun kadrosundan eğitim kalitesine kadar her şeyi okul müdürü Onur Bahribalaban ile konuştuk.

12 YILLIK TECRÜBE
Beşsekiz Ortaokulları, Boyut Eğitim Kurumları’nın 12 yıllık tecrübesini Sakarya’ya taşıdığı ve şimdi de Kocaeli’de oluşturdukları yeni ortaokul projesi. Okulun kadrosundan eğitim kalitesine kadar her şeyi okul müdürü Onur Bahribalaban ile konuştuk. “Amacımız; Ortaokul gibi bir öğrencinin hayatında hem psiko-sosyal hem de akademik gelişimi açısından son derece önemli olan ama ülkemizde gereken önem verilmemiş bir döneme farklı bir bakış açısıyla bakmak; yeni bir ortaokul konsepti yaratmaktır.

‘YENİDEN YORUMLADIK’
Bu nedenle özel okulun; özel okul imkânlarına en çok ihtiyaç duyulan dönemde, yani ortaokulda tercih edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden Ortaokul’u seçtik. Ortaokulu ülkemizin koşullarına göre yeniden yorumladık.Ortaokul, iyi bir lise kazanma hedefiyle akademik eğitimin önem kazandığı; tek bir öğretmenin değil sistematik eğitimin, yani okulun öne çıktığı bir döneme denk düşer. Biz Beşsekiz Ortaokulları olarak 5.sınıfa öğrenci alıyoruz. Öğrenciyi tamamen biz yetiştirelim temel eğitimini biz verelim diyoruz. Dolayısıyla başka bir okuldan 6,7 ve 8.sınıfları almak yerine 5.sınıftan alıp biz yetiştirip, mezun ediyoruz. ”

OKUL SEÇERKEN..
Bazı veliler çocuklarına okul seçerken nelere dikkat etmesi konusunda hala kararsız kalabiliyor. Bu konuda velilere bazı önerilerde bulunan Bahribalaban şunları söyledi: “Çocuklarını özel okula verecek ailelerin seçim için önce kendi aile yapılarına bakmalarını tavsiye ediyorum. Çocuklarını nasıl yetiştireceklerine karar vermeli ve ona göre bir seçim yapmalıdırlar. Kimi global bir çocuk yetiştirmek isteyebilir, kimi ise kendi sinsilesini devam ettirme amacında çocuğunu yetiştirmek isteyebilir. Bunu iyice belirlemek ve okulla aile arasında ortak bir paydaya ulaşmak gerekmektedir.

‘KADRO ÇOK ÖNEMLİ’
Okulun vizyonu ve ailenin yapısına uygun olup olmadığı soruları cevaplanmalı ve böylece uygun okul bulunmalıdır. Bu çok önemlidir, okulların vizyonu arasında farklılıklar vardır. Okul seçerken kurucusunun kim olduğu, bu işi neden yaptığı etüt edilmelidir. Mesela “kurucusu müteahhit de bu işi parası için mi yapıyor, yoksa başka bir gayesi mi var bu işi yaparken” gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir. Teknoloji ile birlikte eğitimcinin rolü değişse de bugün bile eğitim, öğretmenle birlikte ele alınmalıdır. Bu anlamda eğitim kurumu seçerken, öğretmen kadrosunun genç, dinamik kendini geliştirmeye açık olması gerektiğini belirtmek gerek.

Birebir ders eğitim için çok önemli.

‘HAYATA HAZIRLIYORUZ’
İyi bir üniversite kazanmanın güvencesi olarak iyi bir liseye gitme hedefi, yabancı dili zamanında öğrenmenin öneminden geçer. Dolayısıyla bizler ailelerin, kaygılarının farkındayız, bu yüzden okulumuzda yoğun bir akademik program uyguluyoruz. Ama sınav uğruna çocuklarımızı ezbercilik tuzağına düşürmeden, farklı eğitim yaklaşımlarını kullanarak eğlenerek öğrendikleri bir akademik programdan yanayız. Bir yandan da ergenliğe denk düşen bu önemli dönemde onların kendilerini tanımaları, ihtiyaç ve yeteneklerinin farkına varmaları ve kendilerini geliştirebilmeleri için imkanlar yaratıyoruz. Kısacası hayattan koparmadan hayata hazırlıyoruz.”

İlgilenenler için söyleyelim; Beşsekiz Ortaokulları 10-11 Mart’ta ortaokula giriş sınavı düzenliyor.

Eğitimin yanında etkinlikler de önemli tabiki..

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin