AK Partililerin bazı tuhaf özellikleri

0

BİR.
Reis yerden yere vurulsun ama kendilerine dokunulmasın, diyorlar.
Erdoğan’ı herkes dilediği gibi eleştirsin ama kimse kendilerini eleştirmesin, istiyorlar.
AK Parti eleştirildiğinde güvercin, kendileri eleştirildiğinde açıkçası şahin gibi oluyorlar, şahin.
Yönetim kademesinde yer alıp da…
Gazetelerde ya da sosyal medyada Erdoğan ya da AK Parti’yi bu şekilde açık eleştirenlere karşı cephe aldıklarına siz hiç tanık oldunuz mu?
Varsa bile numuneliktir.
O da varsa…

İKİ.
İnanılmaz cimriler.
İnanılmaz derecede ağlıyorlar.
Ticaret yapmaya başladığım için biliyorum ve görüyorum:
Genel anlamda ceplerinde akrep var.
Cimriliği kimseye bırakmıyorlar.
Ceplerinden bir kuruş harcamadan hep kazanmaya, hep iyi ve doğru olduklarını anlatmaya çalışıyorlar.
Sayıca çok değiller.
Ama az da değiller.


1 milyonluk tadilat ile neler yapıldı?

İzmit’in belki de Kocaeli’nin en tanınan, en çok kullanılan, otoparkı geniş düğün salonu olan Antikkapı Restoran’ın ikinci katı geçen yıl yenilenmişti. Alt kattaki üç aylık tadilat çalışmaları da hafta sonu itibariyle tamamlandı. Peki Ramazan ayı dahi yılda 150-160 düğün, yemek ve toplu programa ev sahipliği yapan Antikkapı’da neler yenilendi, neler yapıldı? Bu kentteki yaşayan pek çok kişinin Antikkapı’ya bir şekilde yolu düşmüştür ya da düşecektir diye tek tek yazıyorum:
* Servis hızını artırmak amacıyla, sahnenin yeri değiştirildi, arka köşeden ilave bir servis noktası konuldu. Amaç en geç 20 dakika içinde yemek servis işini tamamlamak.
* Gelinin salona ayrı bir yerden girmesini sağlamak amacıyla, eski yemek çıkışı düzenlendi, gelin odası haline getirildi. Gelin ve damat odasındaki lavabo eksikliği ve ısıtma sorunu giderildi.
* Sahneye uzak ya da direklerin arkasında oturanlar için, sahnenin tavan kısmına üç adet sinevizyon konuldu. İdari kısmın üst katında oturanlar bile bu sinevizyon aracılığıyla ana salondaki cemiyetleri takip edebilecekler.
* Sahne küçültüldü. Böylelikle sandalye sayısı 750’den 810’a yükseldi. Sandalyelerin tamamı, Düzce’deki büyük bir firmadan 10 yıl garantili, daha az yer kaplayan ve üst üste konularak taşınabilen modellerden alındı.
* Eski ama sağlam sandalyeler ve ses sistemi, Antikkapı’nın yakın bir zamanda işleteceği Başiskele Düğün Salonunda değerlendirildi. (Yani 200-300 bin liralık ilave bir alım yapılmadı.)
* Direkler, yan cepheler ve tavana ahşap ağırlıklı dekoratif ve ışıklı süsleme ve aydınlatmalar yapıldı. Ne eskisi kadar mütevazı kaldı ne de çok fantastik bir düğün salonuna dönüştürüldü.
* Antikkapı’nın içindeki tüm ofisler kaldırıldı, arka tarafta her müdürlüğe ait depolar kuruldu. Çeşitli organizasyonlardan arta kalan ve sağlam malzemeler bundan böyle bu depolarda saklanacak, lojistik sorunu burada çözülecek.
* Gelin odası bir tane idi. İki oldu.
* Bebek bakım odası yapıldı.
* Kadın, erkek WC’ler yenilendi.
* Mescitler artık küçük, küflü ve soğuk değil. Abdest alma yeri içeride. Ve biraz da büyütülmüş. Yani mis gibi. Büyükşehir’dekiler örnek alsın bence.
* Tadilat nedeniyle tarifede herhangi bir değişim ya da artış yapılmadı. Et menü halen 49.50 lira. Beyaz et menü 37.50 lira. Unlu mamüller 23 ve 26 lira. Üstelik mart sonuna kadar tüm fiyatlarda yüzde 20 indirim devam ediyor.
* (Burası biraz reklam gibi olacak ama Antikkapı Genel Müdürü sevgili İslam Yücel üzerine basa basa söylediği için yazıyorum) Biz boyalı su kullanmıyoruz. Meyve sularımız markalıdır. Etimizi kendimiz karkas olarak alırız. Yağlarımız her zaman kalitelidir, markalıdır.
* Son olarak Antikkapı girişini de daha ferah hale getireceklerini söyledi Yücel.
Neticede;
Daha hızlı ve daha kaliteli bir ortamda hizmet vermeye devam edecek Antikkapı.
Benim anladığım budur.
Gidip görenler görüş ve önerilerini yazabilir.


Muzaffer Gürfidan beni ikna edemez!

İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Muzaffer Gürfidan, Büyük Kocaeli Gazetesine konuşmuş, MİA projesini övmüş, “Bu projede İzmit Sanayi Sitesinin olmama gibi bir durumu yok zaten. İzmit’te doğmuş büyümüş bir kişi olarak bu projeye evet demeyecek kimse yok. Projeyi destekliyorum. Ama zamanında yanlış yapıldı, insanlara dayatıldı” demiş.
İtiraz ediyorum.
O dönem Büyükşehir Belediyesinde çalışan ve site esnaflarıyla belediye bürokratlarının yaptığı birkaç toplantıya katılan bir kişi olarak söylüyorum ki;
O zaman Gürfidan’ın bu projeye neden karşı çıktığını anlamamıştım.
Şimdi “projeyi destekliyorum” demesini de anlamıyorum.
Zamanında yanlış yapıldı, insanlara dayatıldı” demesini zaten hiç anlamıyorum.
İtiraz ettiği dönemde de somut bir şey söylememişti.
Şimdi de somut bir şey söylememiş.
“Projenin iyi anlatılamadığını” kabul edebilirim.
Ama “dinlemek, anlamak” isteyen de yoktu.
Bizzat şahidiyim.
Sayın Gürfidan ve arkadaşları o toplantıya dinlemek ve anlamak için gelmemişti.
Kurulu saat gibiydiler…
Hey gidi hey…


Bu yollar neden yapılmıyor?

Ben bir dönem Büyükşehir Belediyesinde çalıştım.
Dolayısıyla belediyeciliği az çok bilirim.
Mesela herkes önce kendi ilçesine ya da mahallesine hizmet edilmesini istiyor.
Ve herkes aynı anda istiyor.
Böyle bir şey mümkün mü?
Elbette değil.
Gazeteciler de belki bu tablodan etkileniyor, her konudan şikâyet ediyor.
İyi-kötü, doğru-yanlış demiyor.
Sadece, “yapamıyorlar, edemiyorlar” gibi düz ve sığ bir mantıkla eleştiriyorlar olan biteni.
Aşağıda dile getireceğim konular, bu türden bir sığ eleştiri değildir.
Zira bu kentte yıllardır konuşulan, planlaması ve ihalesi çok önceleri tamamlanan, yapım süreçleri ise çok önceleri başlayan konulardır:
1.
Alikahya sınırları içinde bulunan Kocaeli’nin yeni şehir stadı bugün yarın, bilemedin bir ay içinde açılacak. Temeli atılırken de söyledik, inşaatı devam ederken de. Stadın tamamı bitti. Ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi gereken 2×2 şeritlik, stat-D100 bağlantı yolu bir türlü başlamadı. Halbuki bu inşaat üç yıldır devam ediyordu. Sizce de bu zaman zarfında, projeyle eş zamanlı olarak tamamlanamaz mıydı?
2.
Bekirdere’den Cephanelik’e uzanacak bağlantı yolu. Aynı zamanda Adnan Menderes (Kanal Boyu) Bulvarının devamı olan bu yoldaki en önemli sıkıntı, Başaran Camiinin taşınmasıydı. Üst tarafında İmam Maturidi adıyla yeni bir cami yapıldı. Ancak eski cami bir türlü yıkılmadı. Kamulaştırmalar bittiği halde yolun kalan kısmı açılmadı. Halbuki Bekirdere’den Cephanelik’e ulaşmak hiç de kolay değil. Eski Cephanelik içindeki yeni şehir hastanesi de tam gaz ilerliyor. Bari bu hastane bitmeden şu yol bitse de, ilave ve büyük bir sıkıntı çekmese hastalar ve bölgede oturanlar! Olmaz mı? Bu yıl içinde şu yolun yapılması da var mı?

Adnan Menderes Bulvarının devamı…….

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin