Nasıl bir il yönetimi?

0

* AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın 50 kişilik yönetim kurulu, 12 kişilik yürütme (icra) kurulu var. Bir de icranın da icrası, çekirdek ekibi, mutfak ekibi, daha sık birlikte olduğu yakın ekibi var. Mesela Mehmet Uzunoğlu, Abdullah Eryarsoy, Ahmet Berberoğlu, İshak Yıldırım, Orhan Barış. Çekirdek ekipten bu dönem listeye girmeyecek olur mu? Ki bence en zor sorulardan biri budur.
* Çekirdek ekibin dışındaki çekirdek ekibin (Nuri Güney, Yakup Karaaslan v.b.) hali nice olur?

HASAN SOBA ???
* Şemsettin Ceyhan, il gençlik kolları başkanlığı döneminden (yani olgun gençlikten) yanına birini ya da birilerini alacak mı? Aldığı ismi mutfak ekibine katacak mı?
* Geçen dönem üç eski ilçe başkanı listeye girmişti. Körfez Engin Koyun, Başiskele Mehmet Ustaoğlu, Karamürsel Ahmet Türkel. Bu isimlerden ne kadar verim alındı? Tekrar listeye girmeleri zor gibi görünüyor.
* Bu dönem tam 6 ilçe başkanı değişti. Gebze Hasan Soba, Çayırova Zafer Kılıç, Körfez Osman Badem, Kandıra Yunus Özder, İzmit Ali Korkmaz ve Kartepe Hasan Kandaz. Hasan Soba, il yönetimine girmesi halinde kimseyi şaşırtmayacak olan bir isim. Ama bu sayı en fazla 3 olur gibime geliyor.
* Dün il yönetimi konusundaki rekorun Mehmet Uzunoğlu ile Mehmet İpşiroğlu’nda olduğunu yazmıştım. Mahmut Civelek’e olan yakınlığı nedeniyle İpşiroğlu’nun yeniden listeye gireceğini tahmin etmiyorum. Uzunoğlu’nun durumunu ise sadece ben değil koca bir kent merak ediyor!

BALCIOĞLU BANKO
* İzmit, CHP ve MHP’de olduğu gibi AK Parti’de de önemli bir dengedir. İzmit sadece bir ilçe değil, Kocaeli’nin kalbidir. Bu sebeple İzmit’in yeni, hareketli, dinamik, kabına sığmayan ilçe başkanı Hasan Ayaz’ın sözü ve referansı etkili olacaktır. Bakalım…
* İzmit ve Gebze haricinde, ilçe başkanlarının çok etkili olacağını düşünmüyorum. “Şu ismi de alın” diyemezler. En fazla, “Şunu kesinlikle almayın!” ricasında bulunabilirler. O da belki!
* İzmit’in yeni ilçe başkanı belirlenirken bir ara ismi belirgin bir şekilde öne çıkan, ancak İzmit ve İl Kadın Kollarındaki çeşitli kadınların genel merkezi faks ve mail yağmuruna tutması nedeniyle ilçe başkanı olamadığı iddia edilen, mevcut il başkan yardımcısı Av. Emel Ceylan Balcıoğlu tekrar listeye girer mi? Benim kanaatim kesin girer. Kesin.
* Gebze ilçe kongresi öncesinde, genel merkeze rağmen ikinci listeyi çıkaran isim, eski il başkan yardımcısı Hüseyin Kurt listeye tekrar alınmayacaktır. Ama Gebze önemli. Peki Gebze’yi temsilen kimler (en az 4-5 isim) alınır? Ve kim Hüseyin Kurt gibi il başkan yardımcısı yapılır? (Gebzeli en az bir tane olmak üzere.)
* Ertuğrul Çırak ve İdris Demir bu dönem ismi çok konuşulan ve yıpranan il yöneticilerinden.
* Darıca, Gebze, İzmit, Kartepe, Gölcük gibi teşkilatçılık bakımından daha güçlü olan ilçeler, il yönetiminde yine ön planda olacaktır.
* Milli Görüş ve milliyetçi kökenli isimler yine il yönetiminde yer almaya devam edecektir.

SÜRPRİZ İSİMLER
* 2-3 tane bomba, flaş, sürpriz isim görürseniz de şaşırmayın!
* Kamuda çalışma, kamuya iş yapma kriteri nasıl uygulanacak? Bu dönem bu kriteri hülle ya da çeşitli formüllerle aşmak isteyeceklere karşı bir önlem alınacak mı? Güzel bir soru bu!
* Bu dönem adını hemen hemen hiçbir yerde duymadığımız, katkısı zayıf ya da az olan isimler de var. Özellikle kadın kotasını doldurmak için tercih edilen isimlerin bir kısmının her dönem olduğu gibi pek verimli kullanılmadığını söyleyebiliriz.
* İl yönetiminin sevdiğim, bildiğim, tanıdığım ama çok zayıf karakterleri de oldu. Mesela Emre Yıldız kardeşim. Açıkçası il yönetimine girmesine bile şaşırmıştım. Emre’nin işleri zaten yoğun. Bence almak hataydı.
* Listeler 50 kişilik. Ama il yönetiminde aktif çalışan sayısı 10-15 kişiyi geçmiyor. Herkesten aynı verimi beklemek de mümkün olmuyor. Dolayısıyla her dönemin aktif ve pasif isimleri illaki olacaktır.

YEDEKLER ÇOK ÖNEMLİ
* Geçen yıl “Seni yedek 5’e yazdık” dediklerinde “Almayayım” cevabını verenler, bu dönem ilk 10’a bile razı olacaklardır. Zira bu kongrede yedekler de önemli. Çünkü 2019 sürecinde, özellikle de yerel seçimlerde en azından 5-10 yönetim kurulu istifa eder, yerlerine de yedekler geçer. Yani siz ilk 10 yedeğe yedek diye bakmayın. En geç 1 yıl sonra asil listeye terfi ederler.
* İl yönetim kuruluna seçilenlerden, ilçe belediye başkan adaylığına talipliler çıkar mı? Ben, “çıkar” diyorum. Aday gösterilirler mi? İşte orasını zaman gösterir.
* Şemsettin Ceyhan, 2019 sürecinde aday olmak ister mi? Genel merkez buna izin verir mi? Her ne kadar bunlar kongre sonrasının gündemini oluştursa da, bu soruların yanıtları da önemli.
* Şemsettin Ceyhan’ın olası bir adaylığında yerine kim gelir? Bu soru nedeniyle, olası başkan adayı da illaki listede olacaktır, diye düşünüyorum.
* Şemsettin Ceyhan için önceki liste kolaydı. Pat diye aday ilan edildi. Bir haftalık süre vardı. Ama bu kez 3 yıldır görevde. Belli bir ekiple de çalışıyor. Liste oluştururken çok daha fazla zorlanacaktır.
* Listede, Fikri Işık, İbrahim Karaosmanoğlu ve MKYK üyesi olması hasebiyle Zeki Aygün’ün etkileri illaki görülecektir. Ancak AK Partililerin büyük çoğunluğu, daha çok Büyükşehir hesapları üzerine okuma yapmaya çalışacak, hangi isimlerin Işık ve Karaosmanoğlu’na yakın olduğunu öğrenmek isteyecektir.
* Son olarak “Listenin yüzde 50’si değişir” beklentisi fazla.
* “Listeler son gece, son dakika yapılır” diyenler de çoğunlukta.

7 Şubat 2015 tarihinde göreve başlayan mevcut il yönetim kurulu üyelerinin kongre sonrası hatıra fotoğrafı.

Dilovası Devlet Hastanesi ile ilgili üç küçük not

1. Ajansların haberleştirerek gazetelere gönderdiği imza kampanyasını sanırım hastanenin kantincisi başlatmış. Zira tüm resimlerde imzaların atıldığı yer kantin olarak görünüyor. Hastanede doktor sayısı az olunca hasta/insan gelmiyor. Hasta gelmeyince de kantinde işler iyi gitmiyor.
2. Hastanenin Kürtçe bilen ve tek kadrolu doktoru olan iç hastalıkları uzmanı Dr. Fatih Ballı, Gebze Fatih Devlet Hastanesine gönderilmek, görevlendirilmek istenmiş. Hatta yazısı bile çıkmış. Aynı gün hastaneye gelen İl Sağlık Müdürü Şenol Bey, görev yazısının geri çekildiğini duyurmuş. Zaten doktor sayısı az olan bir hastanenin kadrolu doktoruna sulanmak da ne demek?
3. Dilovası Devlet Hastanesinde çok gevşek bir çalışma ortamı olduğu, doğru yönetilmediği de söyleniyor. Sayın Ergüney bu konuya özellikle el atarsanız sevinirim.


Sibel Gönül sahalara döndü!

Telefon etsek, açmıyor.
Soru soracak olsak, cevaplamıyor.
Biz de ne yapalım?
Haliyle eldeki resimlerle idare ediyoruz.
Bu sıralar birkaç yerde görünür olmuş.
Mesela birinde;
Yanında eski il kadın kolları başkanı Oya Tuncel var.
Eski İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı ve il kadın kolları yöneticisi Aysel Demirtaş var.
Eski Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Balaban var.
Kentin batı tarafından tanımadığım isimler, kadınlar var.
Başbaşa yemek yemişler, havadan sudan konuşmuşlar.
Bir fotoğrafa bakıp da “Sibel Gönül sahalara döndü” diyebilir misiniz?
Elbette hayır.
Ama bir toplanma, bir birliktelik fotoğrafı söz konusu.
Sadece bir kenara not düşmek istedim.
Hayırlı günler…

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin