Üçüncü üniversite için herkes mutabık

0

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkanı Serhat Duyar ve Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, dün üçüncü üniversite konusu için Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile görüştü.
Toplantıya KOÜ Genel Sekreteri Fatih Akbulut ile rektör yardımcıları da katıldı.

KOÜ İLK 10’A GİRER
Bu önemli görüşmenin detaylarını DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu aktardı. Üçüncü üniversitenin kurulması için çeşitli raporlar hazırlayan aynı zamanda bir eğitimci olan Halim Dedeoğlu, “Üçüncü üniversite konusunu rektörümüzle görüştük. Kendisi de bu konuya olumlu yaklaştı. Kendisi, KOÜ’nün Türkiye’de 36’ncı sırada olduğunu hatırlatarak mevcut yönetim ve işleyiş yapısının değiştirildiği takdirde üniversitenin ilk 10’a girebileceğini söyledi” dedi.

İKİ SEÇENEK VARDI
Sözlerini devam ettiren Başkan Halim Dedeoğlu, “Bizim masada iki seçeneğimiz vardı. Ya yalnızca meslek yüksek okulları yeni üniversitenin bünyesine katılacaktı. Ya da Umuttepe Yerleşkesi dışında kalan MYO’lar ve yine yerleşke dışında kalan Diş Hekimliği Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin yeni üniversiteye bağlanmasıydı” diye konuştu.

SADECE MYO OLMAZ
KOÜ Rektörü Hülagü’nün ikinci seçeneğe daha ılımlı yaklaştığını kaydeden Halim Dedeoğlu, “Rektörümüzle ben ilk kez tanıştım. Kendisi çok düşünceli ve bu kente hizmet etmek isteyen bir insan. İkinci seçenek ona daha cazip geldi. Sadece MYO’ların bağlanması, MYO’lara üvey evlat muamelesi olacağını düşündü. Bizim de düşüncemiz bu yönde. KOÜ Umuttepe Yerleşkesi dışında kalan tüm MYO ve fakültelerin yeni üniversiteye bağlanması noktasında mutabık kaldık” ifadelerini kullandı.

ÜZERİNE GİDERSEK OLUR
Halim Dedeoğlu, “Üçüncü üniversite konusunda rektörümüzün görüşü çok önemliydi. Çünkü planımız, Kocaeli Üniversitesine bağlı MYO ve fakültelerin yeni kurulması planlanan üniversiteye bağlanması yönündeydi. Gördük ki KOÜ yönetimi de bunu istiyor. Biz de istiyoruz. Biraz daha üzerine gidersek bu iş olur. Bunun için gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Bundan sonraki süreçte ise tüm il başkanları, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’la bir araya gelecek. Fikri Işık’a üçüncü üniversite konusu aktarılacak. Bakan Işık’ın da onaylaması durumunda konu bakanlar kuruluna taşınacak.
Bu hemen olacak bir iş olmasa da Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın konuya el atması, üçüncü üniversite konusunun yasal bir zeminde hazırlıklarının başlaması manasına geliyor.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin