Bu iş nasıl yapılır, gelin bizden öğrenin

0

Gayrimenkul sektörüne 2006 yılında giriş yapan Tresmo Gayrimenkul, başarılı ve tecrübeli ekibiyle sektörde adından söz ettiriyor. Gayrimenkul sektörünün genel sorunlarını, yeni konut projelerini ve daha birçok konuyu, Tresmo Kaptan Ofis Yöneticisi Uygar Biber ile masaya yatırdık.

Tresmo Gayrimenkul olarak sektöre giriş hikayenizden bahseder misiniz?
Tresmo Gayrimenkul, 2006 yılında sektöre girdi. Giriş amacı Kocaeli’nde gayrimenkul sektörüne bakış açısını değiştirmekti. Nitekim bu bakış açısını da büyük ölçüde değiştirdik. İçimizden çıkan farklı markalarda da olsa bizim eğitimimizi ve bizim kültürümüzü almış birçok gayrimenkul danışmanı arkadaşımız var. Farklı markalarda Kocaeli’de yine gayrimenkul danışmanlık firmaları kurdular. Bu da bizi mutlu ediyor. Firma kurulduktan 5 yıl sonra ben de bu aileye katılma şansı elde ettim. Daha öncesinde bankacılık yapıyordum. Burada bir aile birlikteliği kurduk. Bu birliktelik sonucunda da uzun süreli çalışan başarılı bir ekip oluşturduk. Ve Tresmo Gayrimenkul Kaptan ofis olarak 2013 yılında bu ofisi açtık. Ben de bu ofisin yön gösterini olarak danışmanlarımızla birlikte başarılı işlere imza atmaya devam ediyoruz.

Günümüzde giderek kalabalıklaşan gayrimenkul sektörü içinde ne gibi problemlerle karşılaşıyorsunuz?
Kontrolsüz şekilde çoğalan, merdiven altı tabir ettiğimiz gayrimenkul firmalarının vurgun politikaları sektörde ciddi problemlerle karşılaşmamıza neden oluyor. Mevcutta müşterilerin büyük çoğunluğu, mülk sahibinin mülkünün üzerinden, adil olmayan hizmet bedelleri alınmasından son derece rahatsız. Bunun yanı sıra birden fazla firmada satışa sunulan mülkün, firmalar arasındaki fiyat farklılıkları da sektöre olan güvensizliği artırıyor. Şeffaf olmayan hizmet bedelleri, yanlış fiyatlandırma politikaları, mülkü alacak olanı da satacak olanı da sektörden uzaklaştırmakta. Bu durum da denetlemelerin yeterli olmamasından kaynaklanıyor maalesef. Sektöre giriş ve çıkışı zorlaştırırsak, o zaman her isteyen ya da işi bilen bilmeyen emlakçılığa soyunamayacaktır. Aynı zamanda çoğalan bu şirketlerin bilgi ve donanım eksikliği, işe gereken önemi vermemesi, tabi ki zamanla kurumsal gayrimenkul şirketlerin daha ön plana çıkmasına, daha çok tercih edilmesine neden olacak. İlerleyen süreçte pazarlama stratejilerine daha fazla önem verilecek ve doğru fiyat üzerinden doğru alıcıya daha kısa sürede satış gerçekleştirmenin yolu sağlanacak. Rekabet o yöne doğru gidiyor.
Neden kurumsal gayrimenkul şirketleri tercih edilmeli?
Öncelikle, kurumsal gayrimenkul firmaları sürekli eğitim ile danışmanların bilgilerini güncel tutmaya çalışır. Yenilikleri takip eder ve düzenli toplantılar yaparak, gelişmelerden danışmanlarının haberdar olmalarını sağlar. Bizim en çok önem verdiğimiz kriterlerden biri eğitim. İşe başlamadan önce almış oldukları eğitim tabi ki çok önemli. Ama asıl önemli olan bizim onlara ne kattığımız. Bizler burada arkadaşlarımızın gerek sektörel gerekse paralel sektörlerle ilgili olarak, hukuk, gayrimenkul hukuku, tapuyla ile ilgili ve imar mevzuatıyla bilgilendirmeler üzerine uzmanlarıyla eğitimler düzenliyoruz. En son verdiğimiz hukuk eğitimini Emex Otel’de Ersayın Işık verdi. Hem avukatlığımızı yapıyor hem de gönüllü olarak eğitim veriyor. Kendisine de buradan teşekkür ediyoruz.

Tresmo Kaptan Ofis Yöneticisi Uygar Biber, işinde oldukça iddialı.

Bu mesleği seçmek isteyenlere önerileriniz neler olabilir?
Türkiye’de inşaat sektörü ekonominin lokomotifi diyoruz. Bu sektörün sürekli canlı ve hareketli olması gerekiyor. Bu bir gerçek. Bizler ise arzı ve talebi buluşturuyoruz. Ama bunu yaparken de düzgün ve kuralına uygun yapmaya özen gösteriyoruz. İyi bir kazanç ve prestij elde etmek istiyorlarsa bu sektörü tercih edebilirler.
Kocaeli birçok konut projesine ev sahipliği yapıyor. Kent bu kadar projeyi kaldıracak durumda mı sizce?
Kocaeli’de bu kadar çok konut projesi üretilmesinin birçok nedeni var. Çünkü kentimizde nitelikli konut üreten müteahhitlerimiz var. Bu bizim için bir avantaj. Güzel projeler üretiyorlar. Bu şehrin insanları, burada doğmuşlar burada büyümüşler dolayısıyla bu şehri ve dinamiklerini tanıyorlar. Sektörde güven kazanmışlar. Bu yüzden de projeleri talep görüyor. Diğer bir sebep ise, İstanbul ve Kocaeli neredeyse artık birleşti. Bugün Gebze’nin il olması konuşuluyor. Belki de bu gelecekte olacak bir şey. Son 3 yıl da gözlemlediğimiz Kocaeli’den İstanbul’a satışlar yüzde yüz arttı. Özellikle yatırımcı dediğimiz kitle, oturmak için değil de yatırım amaçlı küçük, 1+1 gibi daireleri İstanbul’dan gelip buradan alıyor. İstanbul’da nüfus bundan daha fazla ne kadar büyüyebilir bilmiyorum ama önümüzdeki süreçte İstanbul’la Kocaeli bir bütün olacak diye düşünüyorum. Kandıra istikametinden gelen bir birliktelik olacak bence. O bölgede önümüzdeki 5 yılda çok ciddi bir büyüme olacak diye düşünüyorum.

‘KONUTTAN ZİYADE TİCARİ ALANLAR’
İnşaat sektörünün Kocaeli’ne katkı sağlayacağı aşikar. Özellikle farklı konseptli projeler kente değer katacaktır. Ancak bunlar biraz daha ana arterli projelerle dikkat çekecektir. Mesela Kavanlar’ın yaptığı Symbol AVM, otel ve hastane konsept olarak çok büyük ve kente çok büyük bir katkı sağlayan bir proje. Sonrasında 41 Burda o da farklı konseptiyle bize değer katıyor. AVM olarak güzel bir süliet oluşturuyor. Bu tarz ticari yapılar bize daha çok değer katar. Konutlarla ilgili yapılar biraz daha geri planda kalıyor. Dolayısıyla insanları buraya çekip sosyalleşmesini sağlayan yerler ticari yerlerdir. Bunlar da AVM’ler ya da buna benzeyen sosyal alanlar. Bunun için de ben ticari alanların daha fazla şehrimize katkı sağladığına inanıyorum.
Tresmo Gayrimenkul olarak önümüzdeki süreçte hedeflerinizi sorsam ne dersiniz?
Tresmo olarak önümüzdeki süreçteki hedeflerimiz franchise vererek büyümek. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Bir yazılım firmasıyla özel bir çalışma yapıyoruz şu anda. Bu sektöre güçlü bir şekilde girmek istiyoruz. Bizim çok önemli bir sloganımız var. “Yüzde yüz yerli ve milli.” Biz Türk’üz Kocaeli menşeili bir firmayız ve bu ülkenin markasının da yabancı ülke markaları kadar kıymetli olduğunu ve en az onlar kadar isim ve tecrübe olarak bu sektörde yer alabileceğini düşünüyoruz. Baktığınız zaman Avrupa menşeili birçok firma var. Ve çok ciddi pazar payına sahipler. Biz de neden bir Türk firması olarak onlarla rekabete girmeyelim dedik ve böyle bir yola girdik. Bu anlamda da olumlu geri dönüşler alıyoruz. Henüz bu konuda tanıtım ya da reklam çalışması yapmamamıza rağmen çok fazla talep görüyoruz. Bizim çatımız altında bu işi yapmak isteyen birçok arkadaş var. Bu arkadaşlar kendi markalarını bırakıp bizi tercih etti. Bizim hedefimiz önümüzde ki 5 yıl içerisinde Türkiye genelinde en az 50 ile 70 arasında Tresmo Gayrimenkul bayrağını dalgalandırmak. Marmara’dan başlayıp büyüyeceğiz ve bu sayıya ulaşacağız.

Biber, sektörün inceliklerini anlattı.

‘BİZİM HEDEFLERİMİZ BİTMEZ’
2014 yılında Tresmo Kaptan ofis olarak proje pazarlamayla ilgili bir kabuk değiştirmeye gittik. Başladığımız proje 31 dairelik bir proje pazarlamasıydı, nihayete erdirdik. Arkasından da birçok projenin pazarlamasını hızlı bir şekilde tamamlayıp, satışlarını yaptık kiralamalarını gerçekleştirdik. Böylelikle kendiliğinden gelişen bir şekilde proje pazarlaması yapan bir ofis olduk. Şu anda da baktığımızda elimizde birçok pazarladığımız proje var. Bu projelerin haricinde görüşmelerini yaptığımız projeler de var. Dolayısıyla ileriye dönük hedeflerimde ofis olarak ikinci el gayrimenkul satışıyla proje satışını birbirinden ayırmak. Aynı binada ama ikinci el satış ve kiralamalara bakan bir ekip, bir de proje satışına bakan başka bir ekip kurmak istiyorum.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin